Рекорден брой китайски фирми се оттеглят от американските борси, след като регулаторният контрол се засилва, а предимствата от търговията в САЩ избледняват, пише Ройтерс.
Шансовете за набиране на капитал от много китайски фирми избледняха след разследванията на подозрителни финансови отчети и спада в цените на акциите им.
През миналата година 27 китайски компании, листвани в САЩ, са обявили планове да прекратят публичния си статут, спрямо 16 през 2011 г. и 6 през 2010 г.
Освен това около 50 предимно малки китайски компании са се отписали от щатската комисия за ценни книжа и фондови борси (SEC), избягвайки изискванията за публична отчетност – най-високото ниво от 1994 г. През 2011 г. този брой е бил 40.
Компаниите с ограничен брой акционери могат по желание да се освободят от публичните изисквания и свързаните с това разходи без да изкупуват акциите на останалите акционери, които обаче често губят стойността си след това.
Междувременно само 3 китайски компании са осъществили публични предлагания на американските борси през 2012 г., спрямо 12 през 2011 г. и 41 през 2010 г.
Все още около 300 китайски фирми се търгуват в САЩ на борси или на извънборсов пазар между дилъри.
Засилва се схващането, че тези компании биха получили по-добра оценка на борсите в Китай или Хонконг. „Идеята е, че местните пазари разбират и оценяват по-добре местните компании“, коментира Марк Леемкулер, партньор в Davis Polk от Хонконг.
Компаниите за стоки от първа необходимост, например, се търгуват в САЩ с отстъпка от 67% спрямо тези, регистрирани на борсата в Хонконг.
Успоредно с това САЩ се опитват да получат достъп до одитите на китайските компании и да инспектират техните одитори в отговор на редица счетоводни скандали. През последните две години SEC е делистнала 50 китайски фирми.
Инвеститорите се питат могат ли изобщо да вярват на тези компании, казва Джеймс О'Нийл, управляващ директор на Jin Niu Investment Management в Пекин. “Не става въпрос за добри или лоши компании. Пазарът просто се обърна срещу тях.“