През 2012 г. Китай предостави квоти за чуждестранни инвеститори в акции и облигации за близо 16 млрд. долара - сума равностойна на квотите за предходните 6 години, съобщава Ройтерс.
Това е пореден знак, че Пекин все по-активно търси начини да отвори капиталовите си пазари.
Само през декември осем международни институции, включително Morgan Stanley и Deutsche Bank, получиха допълнителни квоти за общо над 1,4 млрд. долара, съобщава Китайската администрация за чуждестранните инвестиции (SAFE).
Така отпуснатите миналата година квоти по програмата за Квалифицираните чуждестранни институционални инвеститори (QFII) – основният начин, по който може да инвестирате на китайския фондов и облигационен пазар – достигнаха 15,8 млрд. долара – толкова, колкото и предоставените квоти за периода 2006 г. - 2011 г.
Експлозивният растеж на QFII квотите илюстрира възобновеното желание на управляващите в Пекин да привлекат повече чуждестранни инвеститори, особено в лицето на дългосрочни играчи като държавните и пенсионните фондове, които биха помогнали за стабилизирането на местния фондов пазар.
Всички квоти, предоставени от 2003 г. до края на 2012 г., възлизат на 37,44 млрд. долара.
Отделно SAFE обяви също днес, че към края на 2012 г. Китай е предоставил и комбинирани квоти в размер на 67 млрд. юана (10,8 млрд. долара) по подобна, но деноминирана в юани схема за Квалифицирани институционални инвеститори в юани (RQFII).
RQFII е стартирана в края на 2011 г. и има за цел да позволи на базираните в Хонконг подразделения на китайски брокерски къщи да набират офшорни фондове в юани за инвестиции в капиталовите пазари на страната.