Индия е изложена на риска да се превърне в първата държава от БРИК – групата на бързорастящите развиващи се икономики, включваща още Бразилия, Русия и Китай – чийто кредитен рейтинг ще бъде понижен до неинвестиционно ниво.
Само преди година индийското правителство очакваше двуцифрен процентен ръст за настоящата, какъвто постигаше и в най-тежките периоди от Голямата рецесия. Сега обаче то прогнозира растеж от едва 6,8% и дори това може да се окаже прекалено оптимистично предвиждане.
Ускоряваща се инфлация, високи лихвени проценти и слаб сезон на мусоните, съчетани с политическа криза, докарала правителството до патова ситуация, доведоха до срив в доверието на бизнеса, потребителите и инвеститорите.
Вероятно Индия вече опира в дъното, но все още расте с темпо, достойно за завиждане от всяка развита държава. Премиерът на страната Манмохан Сингх назначи за финансов министър магистър по бизнес администрация от Харвард, съкрати правителствените дотации и отвори търговията на дребно и авиационния сектор за чужди инвестиции.
„В Индия стимулите и обезценяването са умерени“, заяви Ейдриън Мауът, главен стратег в J.P. Morgan за развиващите се пазари и азиатските акции. „Това вероятно ще се окаже съществено за стабилизирането“, добави Мауът.
Той предвижда идването на по-добър период най-малко за фондовия пазар. На 14 септември индексът на 30-те най-големи компании на борсата в Мумбай Bombay SE Sensitive достигна 14-месечен връх.
Ето и най-голямата изненада. Голямата рецесия забави ръста на брутния вътрешен продукт на Китай с една трета – по данни на МВФ до 9,2% - преди той да започне да се ускорява отново. Но през настоящата година Китай расте дори с още по-бавно темпо – 7,5% до 8% според различните оценки.
До голяма степен това забавяне е преднамерено – Пекин затяга кредитирането, за да потисне инфлация, която напомпваше цените на хранителните стоки и жилищата. Сега Китай се опитва да облекчи част от контрола, за да гарантира, че ръстът няма да се забави прекалено.
В много отношения Китай плаща цената на огромните стимули, с които проектира възстановяването си от рецесията. Цените на жилищата се изстреляха нагоре, а отпуснатите заеми създадоха възможности за ръст на лошите кредити.
„Този кредитен балон остава надвиснал над икономиката, така че ограничава възможността на правителството да стимулира икономиката“, заяви Тод Лий, директор за световната икономика в IHS/Global Insight в Лексингтън, американския щат Масачузетс.
Все повече анализатори смятат, че ръстът в Китай ще се забави допълнително при спадащия износ, особено този насочен към обхванатата от рецесия Европа. „Нещата станаха рисковани“, каза Лий, макар да запазва прогнозата си за ръст от 7,8% в Китай през тази година и умерено възстановяване през 2013 г.
преди 12 години аз съм "ЗА!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защо не прекръстите сайта на cnbc-prevodi.bg? http://***.cnbc.com/id/49056918 отговор Сигнализирай за неуместен коментар