Европейските акции поскъпват, насочвайки се към 5-месечни върхове, а еврото остава стабилно въпреки свидетелствата за отслабваща активност в региона, след като по-слабите макроикономически данни от Китай запазват спекулациите за допълнително монетарно разхлабване от страна на централните банки на големите икономики.
Надеждите са, че чрез тях ще бъде преодолян забавящият се ръст в световен мащаб, съобщи Ройтерс.
Общоевропейският индекс FTSE Eurofirst 300 напредва с 0,3% до 1 099,66 пункта, докато индексът на сините чипове в еврозоната STOXX 50, който за последните 2 седмици нарасна с 12,7%, печели днес още 0,4%.
„Очакванията за повече съгласувани стимули от страна на централните банки са един от факторите за продължаване на лятното рали, но пазарите се съсредоточават и върху очакванията за ръст през следващата година и се надяват на подобрение“, заяви Ахим Мацке, анализатор на европейските фондови индекси в Commerzbank.
Фондовите пазари в Европа регистрираха мощен ръст, след като президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви преди 2 седмици, че централната банка е „готова да направи каквото е нужно, за да запази еврото“, предизвиквайки надежди за смели мерки в помощ на понижаването на разходите на Италия и Испания за заемане на средства от пазарите.
Търсенето на акции, петрол и ценни метали бе подкрепено и от очакванията за монетарно разхлабване от централните банки на най-големите световни икономики заради нарастващите признаци, че проблемите в еврозоната забавят икономическата активност в САЩ и Азия.
Китай остави живи тези надежди, след като съобщи, че потребителската инфлация в страната е достигнала 30-месечно дъно през юли, забавяйки се до 1,8%, а ръстът на промишленото производство през същия месец се е забавил до 9,2%, което е най-ниският показател от над 3 години.