Китай отчете най-ниската потребителска инфлация от две години насам през май, а производствените цени са паднали с повече от очакваното, съобщава Bloomberg.
Данните свидетелстват за намаляващото вътрешно търсене, което дава възможност за допълнително разхлабване на монетарната политика след понижението на лихвите тази седмица.
Потребителските цени през миналия месец са нараснали с 3% на годишна база, обяви местната статистика. Очакванията на анализатори, запитани от Bloomberg, бяха за инфлация от 3,2% след ръста от 3,4% за април.
Същевременно производствените цени са се понижили през май с 1,4% на годишна база при очаквания за спад от 1,1%.
По-късно днес ще бъдат изнесени данни за индустриалното производство, а утре – за износа, които може да потвърдят спада в икономиката.
„Тази тенденция даде увереност на централната банка да намали лихвите в четвъртък”, коментира Лиу Ли-Ган, икономист за Китай в Australia & New Zealand Banking Group (АNZ).
„Предвид спадащите производствени цени, инфлационните перспективи остават благоприятни. Очакваме ново намаление на задължителните банкови резерви през юни с цел стимулиране на икономиката”, казва той.
От ноември насам изискуемото резервно съотношение бе понижено с 1,5 процентни пункта, за да се ускори кредитния растеж, и в момената е на ниво от 20% за големите банки.
От ANZ очакват до края на годината минималните задължителни резерви на банките да бъдат намалени с още 1,5 процентни пункта, докато допълнителното понижение на лихвите от централната банка ще зависи от инфлацията.