Темповете на вноса и износа на Китай са се забавили през април, което отново върна на масата страховете от рязко забавяне на икономиката на страната и призивите за нови монетарни стимули.
През април износът от азиатската държава е нараснал с 4,9 на сто на годишна база, след като месец по-рано темпът на увеличение бе 8,9 на сто. В същото време вносът се е увеличил с едва 0,3 на сто спрямо април 2011 година при положение, че през март ръстът бе 5,3 на сто, пише ВВС.
В резултат на това търговският дефицит на Китай е скочил до 18,4 млрд. долара през април. Месец по-рано той бе близо три пъти по-малък – 5,25 млрд. долара.
Данните за забавяне на вноса и износа дават доста обезпокоителни сигнали, пише Financial Times. Те показват проблеми както с външното, така и с вътрешното търсене. „Това показва, че глобалното търсене все още е доста нестабилно“, коментира Уей Яо, икономист в Societe Generale.
Сигналите от Китай се добавят и към други доказателства за търсенето в глобален план. През миналата седмица поръчките на най-големия търговски панаир в света – Canton Fair, са отчели спад от 2,2 на сто на годишна база.
Износът от Тайван и Южна Корея, два от големите азиатски износители, се е свил съответно с 6,4 и 4,7 на сто.