През последните години обаче Пекин проведе редица експериментални реформи в някои градове, като например крайбрежния Уънджоу.
През март именно в Уънджоу кабинетът одобри пилотен проект, който един ден може да се превърне в крайъгълен камък за цялостното преобразяване на финансовия сектор.
Частните инвеститори в града ще бъдат насърчавани да купуват дялове в местни банки, както и да създават финансови компании, се казва в публикувано миналата седмица правителствено изявление.
Пекин се надява, че по този начин изпитващият остър кредитен глад малък бизнес, който е ключов за заетостта в страната, ще получи по-лесен достъп до така необходимото му финансиране.
Позволявайки на частните инвеститори да предлагат заеми чрез банковата система, ще се спомогне и за ограничаване на черния кредитен пазар, където лихвите могат да достигнат 100% годишно.
Според китайската централна банка в края на март 2010 г. черният кредитен пазар в страната е достигал 2,4 трлн. юана (381,1 млрд. долара), или 5,6% от общото финансиране.
„Когато контролираш инфлацията чрез високи изисквания за резерви, банките отказват финансиране на всички, освен на най-големите си клиенти. Финансовата система задушава малкия и среден бизнес. Тази политика е по лоша от мафията“, казва Оувърхолт.
Раздробяването на големите банки ще бъде „най-агресивната реформа“ провеждана в Китай от 1978 г., смята Алистър Торнтън, икономист на IHS Global Insight.
Той допълва, че подобна реформа е крайно необходима за стабилизирането на китайската икономика. Това от което страната има нужда е комерсиализиран финансов сектор, посочва Торнтън.