Най голямата европейска банка - британската HSBC Holdings - понижи оценките си за икономическия растеж на повечето азиатски икономики, като се позова на заплахите за износа и отражението на понижаващия се курс на местните акции и валути, съобщи Bloomberg.
Европейската дългова криза и напредващата с мъка американска икономика сигнализират, че износът от Азия „почти сигурно ще бъде засегнат тежко“, се посочва в съобщението на финансовата институция.
Вътрешното търсене „също ще намалее“ заради спада на валутните курсове и капиталовите пазари, като Азия (без Япония) ще постигне ръст от 7,3% през 2011 и 2012 г., което е по-малко от предходната прогноза за ръст от 7,5%, се казва още в съобщението.
Докато нарастването на азиатските икономики ще се забави, то ръстът в Китай „ще се запази“, а ликвидността в региона е „достатъчна“, което трябва да помогне за предотвратяване на по-рязко забавяне, смятат от HSBC.
„Рисковете със сигурност се увеличават с всяка изминала седмица, в която политическата несигурност на Запад се задържа“, заявява в съобщението Фредерик Нойман, един от ръководителите на отдела, отговарящ за азиатските икономики в банката. Все още Азия „може да избегне сътресенията при настоящото напрежение“ с помощта на Китай, добавя той.
HSBC понижава прогнозите си за ръста на брутния вътрешен продукт за 2011 и 2012 г. на Хонконг, Индонезия, Южна Корея, Малайзия, Сингапур, Тайван, Тайланд и Виетнам, а оставя без промяна прогнозата си за Китай, Индия, Австралия и Филипините, като за Китай се предвижда ръст от 8,9% през настоящата година и от 8,6% през 2012 г. Финансовата институция понижава и прогнозите си за 2012 г. за Япония и Нова Зеландия.
По този начин HSBC се присъедини към Goldman Sachs Group Inc. в понижаването на перспективите пред Азия, след като тежкото състояние на Европа и заплахата от рецесия в САЩ продължават да разтърсват финансовите пазари. През тази седмица Goldman Sachs понижи прогнозите си за световния растеж за 2011 и 2012 г., като за Азия очакванията бяха намалени до ръст от 7,1% за 2012 г. при заложени 7,8% в предходната прогноза.
Азия е в състояние да приложи стимули при разгарянето на нова финансова криза, заяви на свой ред Никълъс Куон, ръководител на отдела за регионални изследвания в клона на Standard Chartered в Хонконг. По думите му това би помогнало на Азия да се измъкне от евентуална „дълбока“ рецесия. Регионът обаче остава „прекалено малък, за да измъкне самостоятелно света от рецесия“, добави той.