Индийското министерство на отбраната избра европейски изтребители пред американските, пренебрегвайки опита за лобиране на американския президент Барак Обама в полза на американската авиационна индустрия, пише Bloomberg.
САЩ са „дълбоко разочаровани“, след като Индия обяви, че Boeing Co. и Lockheed Martin Corp. „не са избрани да участват в обществената поръчка“ за изтребители, се казва в изявление на посолството на САЩ в Ню Делхи. Индийското министерство на отбраната ще направи официално изявление за решението си да допусне до търга френската Dassault Aviation SA и European Aeronautic, Defence & Space Co., казва говорител на министерството.
Все пак надпреварата за индийската сделка, най-голямата поръчка за изтребители през последните 15 години, може и да не е напълно приключила, тъй като препоръките на индийското министерство на отбраната трябва да бъдат одобрени от премиера на страната Манмохан Сингх.
Lockheed предложи изтребителите F-16 Super Viper, докато базираната в Чикаго Boeing се съревновава с F/A-18 Super Hornet. Lockheed произвежда също и F-22, най-модерният и скъп изтребител в американската армия.
Boeing обяви, че е разочарован от решението и че ще поиска мотивите на индийските военновъздушни сили.
Шведската Saab AB обяви, че произвежданите от компанията изтребители Gripen също са били отхвърлени.
Според анализатори, първоначалната сделка на стойност 11 млрд. долара за доставката на 126 изтребителя впоследствие може да бъде разширена до 200 или повече, поради амортизацията на ескадрилата от МиГ-21. Индия използва руските изтребители от 70-те години.
Руската агенция за оръжеен износ Рособоронекспорт отказва да коментира информацията, че офертата на държавната руска компания OAO United Aircraft Corp. за доставка на изтребители МиГ-35 също е била отхвърлена.
Dassault Aviation SA кандидатства с изтребителите Rafale, докато European Aeronautic, Defence & Space Co., в която участват Германия, Франция, Великобритания и Испания, предлага Eurofighter Typhoon.
Чуждестранни правителства и компании, опитващи се да се съвземат от глобалната рецесия, се съревновават за продажбата на оръжие за 120 млрд. долара, което Индия планира да придобие между 2012 и 2017 г., се казва в изследване на Конфедерацията на индийската индустрия и Deloitte Touche Tohmatsu India Pvt.
През последното десетилетие Индия е утроила бюджета си за отбрана до 32 млрд. долара през 2011 г. - 10-тият по големина в света. Страната се опитва да не изостава от Китай, където за същия период бюджетът за отбрана е нараснал четирикратно.
преди 13 години Май европейците са излезли по-гъвкави в offset-а отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Иронията ти е излишна, пи....Т-50 ще се произвежда едва от 2015 г., сега е в изпитания и има произведени само 2 бройкиА след 2015 г. може би над 200 парчета ще има отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години chakame rusnazite da proizvedat 5-tata si broika ot novia Su ;))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Май само ти си разбра какво искаш да кажеш :DDD отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Споко, става дума за доставка на масов изтребител 4+ поколение, докато Индия вече разработва с Русия лек вариант на руския изтребител пето поколение Су Т-50, защото руският Т-50, подобно на щатския F-22, няма да се изнася зад граница. Докато руско-индийският вариант на лек и по-евтин изтребител 5 поколение ще се продава и по света като съвместно производство и разработка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Световния жандарм трябва да се бие навсякъде, по всякакъв повод и при всяка възможност. Това е начина за убеждение и вразумяване. Всичките проблеми по света са в резултат на егоистична и арогантна политика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар