Последната за тази седмица борсова сесия в азиатско-тихоокеанския регион донесе спад на индексите на фона на борсовия песимизъм в САЩ вчера, предизвикан от нарастването на първоначалната безработица в страната до най-високите й нива за последните три месеца.
Поевтиняването на петрола и металите доведе до разпродажби в енергийния и минния сектор, след като тези компании се представиха най-силно по време на предишните две сесии.
Регионалният индекс MSCI Asia Pacific се понижава с 0,2% до 139,3 пункта, ограничавайки преднината си за тази седмица до 1%. Вчера индексът, който обединява около 1000 компании от десет азиатски страни, плюс Австралия и Нова Зеландия, отбеляза най-високата си стойност от юни 2008 г., пише Bloomberg.
На борсата в Токио Nikkei 225 се понижи с 0,9% до 10 499 пункта и завърши седмицата с 0,4% спад. В Хонконг обаче Hang Seng добави 0,2% до 24 283,20 пункта и приключи седмицата с повишение от 2,5%.
Широкият китайски индекс Shanghai Composite се понижи силно с 1,3% до 2 791,34 пункта, въпреки че китайското правителство вчера даде за първи път възможност на местните компании да инвестират навън и да купуват компании в чужбина с китайски юани. Shanghai Composite е изгубил 1,7% спрямо нивото си на затваряне миналия петък.
Икономическите данни за Китай днес показаха, че индексът на водещите индикатори в страната, който предсказва посоката на икономиката през идните месеци, се е повишил с 0,5% на месечна база през ноември. Икономическият барометър обаче понижава темповете си на растеж спрямо предишните четири месеца, за което допринасят увеличението на лихвените проценти в страната и скокът в инфлацията, която влошава потребителското доверие.
На борсата в Австралия S&P/ASX 200 се повиши за втори пореден ден, като добави 0,1% до 4 801,50, а в Нова Зеландия NZX 50 загуби 0,1% до 3 369,89 пункта. През тази седмица S&P/ASX 200 добави 2,1%, след като тежките наводнения в австралийския щат Куинсланд и щетите, които нанесоха на икономиката, засилиха очакванията, че централната банка ще отложи повишението на лихвените си проценти.
Междувременно обаче се засилиха очакванията, че в Китай се задава скорошно ново увеличение на лихвените проценти и задължителните резерви на банките заради високата инфлация и поскъпването на имотите в страната. Китайската централна банка увеличи на два пъти основните си лихвени проценти през 2010 г. и на шест пъти - изискуемите банкови резерви.
Сингапур стана поредната страна в региона, която взе мерки за ограничаване инвестициите в жилища, след като цените на имотите скочиха до рекордни нива. За да ограничи спекулациите с имоти и поскъпването им, правителството увеличи до 40% от цената на имота сумата, с която купувача на второ жилище трябва да разполага. Удължен бе и срокът, в рамките на който продажбата на жилище не се облага с данък.