Огромните валутни резерви на Китай са продължили да се увеличават с бързи темпове и през миналата година, достигайки поредна рекордна стойност от 2,85 трлн. долара в нейния край, предаде Bloomberg.
Увеличението е с 18,7% спрямо доларовата им равностойност в края на 2009 г.
Валутните резерви на Китайската централна банка за миналата година се оказаха по-големи от средните прогнози на анализатори.
Огромните валутни резерви на страната, които са се натрупали в резултат от големия търговски излишък, подчертават силните дисбаланси в световната търговия. През 2009 Китай изпревари по износ на стоки Германия, превръщайки се в най-големия износител в света.
Поредното доказателство за натрупването на валутни резерви от Китай вероятно ще засили натиска над правителството в Пекин от страна на САЩ за по-гъвкав курс на китайския юан. През следващата седмица китайският президент Ху Дзинтао заминава на посещение във Вашингтон и курсът на китайската валута срещу долара вероятно ще бъде сред най-обсъжданите теми.
Междувременно данни на Китайската централна банка показаха, че отпуснатите през миналата година от китайските банки заеми са надминали заложения от правителството таван. Стойността им е общо 7,95 трлн. китайски юана (1,2 трлн. щатски долара) при целево ниво от 7,5 трлн. юана.
Бързите темпове на растеж на китайската икономика и засилването на инфлационния натиск в страната вероятно ще накарат Китайската централна банка да продължава да затяга паричната си политика през тази година, а правителството - да ограничава кредитирането.
През 2010 г. централната банка увеличи на шест пъти задължителните резерви на банките и на два пъти лихвените равнища в страната.
Паричният агрегат М2, който е най-широкият измерител на паричното предлагане в страната, отчита ръст от 19,7% на годишна база през декември, което се оказа повече от пазарните очаквания. В рамките на декември новоотпуснатите от китайските банки заеми са за 480,7 млрд. юана.
По-късно през този месец излизат данните за растежа на китайската икономика в края на 2010 г, които се очаква да покажат ръст от над 10% за цялата 2010 г.