Бурно развиващите се икономики на Малайзия и Тайланд отчетоха най-слабите си темпове на растеж за последните три тримесечия заради свиването на търсенето на износа им в напредналите страни, отчасти под влияние на ефекта от поскъпването на техните валути.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Малайзия се е увеличил с 5,3% на годишна база през третото тримесечие, след като нарасна с 8,9 на сто през второто. Данните на централната банка на Малайзия се оказаха по-слаби от очаквания от икономисти ръст от 5,9 на сто, пише Bloomberg.
Предизвикателната икономическа среда в световен мащаб вероятно ще охлади темповете на растеж и в останалите развиващи се страни в региона. Забавянето на растежа подкрепя решението на централната банка на Малайзия да се въздържи от повишаване на лихвените проценти през септември и ноември.
Ръководството й очаква по-умерен растеж на БВП в началото на 2011 г. и засилване на темповете през втората половина на годината. Целта на правителството е да постигне ръст на икономиката от 7% през тази година.
Междувременно стана ясно, че икономиката на Тайланд е нараснала с 6,7% на годишна база през трите месеца до септември заради намаляването на износа и на продукцията в селскостопанския сектор.
Тайланд е най-голямата икономика в Югоизточна Азия след Индонезия, чийто БВП се повиши с 5,8% на годишна база през миналото тримесечие.
Основният лихвен процент в Малайзия се повиши на три пъти през тази година и достигна 2,75%, след което се задържа на това ниво през септември и ноември. Малоазийският рингит е поскъпнал с 10,3% срещу щатския долар тази година и е втората най-силно представила се валута в Азия след японската йена.
Един долар се разменя срещу 3,1030 рингита днес. Водещият борсов индекс в Малайзия KLCI отбеляза рекордно високо ниво в исторически план на 15 ноември.
Малайзийската централна банка бе първата, която започна да увеличава лихвените проценти в региона.