Китайската централна банка вдигна референтния курс на юана (ренминби) спрямо щатския долар в знак, че правителството в Пекин може да позволи и по-нататъшното леко поскъпване на валутата си през тази седмица.
Референтният курс на юана спрямо долара за днес е с 0,43% по-висок от този в понеделник и е на ниво от 6,7980 юана за долар в сравнение с 6,8275 вчера.
Политика на Китайската централна банка е всеки ден да определя курса на юана срещу долара и да го поддържа в интервал от 0,5% под или над това ниво, пише Financial Times.
Ако днес юанът поскъпне до горния край на този интервал, до края на деня валутата на Китай може да се повиши с до 1% над нивото си от края на миналата седмица, което е средното ниво през последните две години.
В събота централната банка на третата по големина икономика в света обяви, че ще въведе по-гъвкава политика на обменния курс на юана, който е фиксиран към долара на ниво от 6,8 юана за долар през последните близо две години.
Според валутни анализатори днешната промяна в референтния курс на юана е знак, че Пекин толерира и по-нататъшно повишение на стойността на своята валута. Това се случва в навечерието на срещата на политическите лидери на най-големите икономики от групата на Г-20, която започва в края на седмицата в Торонто.
Засега обаче единствената сигурна индикация от Китай е, че централната банка няма да позволи големи промени в курса на юана, особено след неговото силно поскъпване с около 16% срещу еврото през тази година и с близо 12% през последните 12 месеца.


"Възраждане"-Варна: Енергията от протестите трябва да се трансформира в избирателна активност
ПП-ДБ искат да свалят охраната на депутатите и изцяло машинно гласуване
Бой в месарски магазин във Варна заради... предреждане
Дрешки, играчки, храна - с какви подаръци зарадваха кученцата от приюта в Каменар?
Туристическият сезон във Варна е застрашен
Кр. Йорданов: Общият наратив за AI е верен, но акциите трябва да се селектират
Тейлър: Великобритания търси опита на американските VC
Тейлър: Великобритания е много силна в AI, финтех
Малко е трудно да се строят центрове за данни
Богати европейци ще могат да вземат заеми срещу луксозни автомобили
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Надеждно и по-евтино: производители отново променят подхода си
Мъж на 33 години от Кюстендил е починал в сауна
Леонардо ди Каприо разкри защо не иска да режисира филми
Трамвай и автобус се удариха на "Ситняково"
Политолози: Радев трябва само да се появи на бял кон