IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия се готви да мобилизира икономиката за по-дълга война в Украйна

Законопроекти в подкрепа на армията ще засилят контрола над компаниите, докато Москва се опитва да устои на натиска от санкциите

13:47 | 07.07.22 г. 6
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Nina Zotina/Getty Images</em></p>

Снимка: Nina Zotina/Getty Images

Русия ще даде на държавата по-голям контрол над частния бизнес и служителите, за да постави икономиката на по-силна военна основа, сигнализирайки, че страната се готви за дълга битка за контрол над Украйна, пише Financial Times.

Предложените нови закони имат за цел конкретно да подкрепят армията и да посрещнат „нарасналата краткосрочна нужда за ремонт на оръжията и военното оборудване“, се посочва в обяснение към законопроектите, които се разглеждат от Думата – долната камара на парламента.

Мерките отговарят на факта, че планът на Москва за бърза победа при инвазията в Украйна се е провалил. В същото време конфликтът се превръща във война на изтощение, фокусиран върху Източен Донбас, а се очаква и санкциите да нанесат тежък удар върху руската икономика.

„Русия води специална военна операция от 4 месеца под огромен санкционен натиск“, казва заместник-премиерът Юри Борисов.

„Бремето върху руския отбранително-промишлен комплекс се увеличи значително“, каза той пред Думата във вторник след обсъждане на законопроекта. „За да гарантираме доставките на оръжия и амуниции, трябва да оптимизираме работата на отбранително-промишления комплекс и компаниите, работещи в сътрудничество с отбранителната индустрия“.

Първият законопроект, който вече мина второ четене в долната камара, ще позволи на правителството да задължава компаниите да изпълняват държавни договори за отбрана и дава на министерство на отбраната и други органи правото да променят условията по договорите. Той ще позволи на властите, например, да принудят завод да пренасочи производството си към военни нужди и да контролират колко от определен продукт или услуга да предоставя бизнесът.

Мерките обаче са насочени основно към предприятия, които вече са в списъка на доставчиците на отбранителния сектор, каза Борисов. „Законопроектите не предвиждат задължително преобразуване на граждански малки и средни предприятия за нуждите на въоръжените сили“, каза той.

Вторият законопроект ще въведе промени във федералния трудов кодекс, който ще даде на правителството правото да увеличи контрола върху работната сила. Властите ще имат право да „установят правните условия на трудовите отношения в отделни организации“, включително определянето на „условията за ангажиране в работа отвъд установените работни часове, през нощта, през уикендите и неработните празници, както и осигуряването на годишни платени отпуски“.

С това се цели да се отговори на недостига на специалисти, работещи в отбранителната индустрия, която изпълнява държавни договори, каза Борисов. Служителите, принудени да работят допълнителни часове, ще получават допълнително заплащане.

Законопроектите трябва да преминат и през горната камара, след което ще бъдат подписани като закон от президента Владимир Путин. Новите мерки са „особено“ важни заради санкциите, пише в обяснението към тях.

По-високите цени на износа на петрол и газ засега отслабват ефекта на санкциите върху руската икономика и осигуряват на Кремъл силни приходи, които може да насочва към подкрепа на икономиката и въоръжените сили.

Очаква се обаче влиянието на санкциите да се увеличи, докато съюзниците на Украйна все повече приемат политики да се отдръпнат от руската енергия, а Путин обяви мерки за осигуряването на финансова подкрепа за населението.

„Подготвят се за най-лошото“, казва Елина Рибакова, заместник-главен икономист в Института по международни финанси. „Скоро всички тези приходи може да приключат“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 5 rate down comment 0
redcretin
преди 2 години
Айде роби, на тръстиката! И досега си бяхте роби, ама имахте илюзии :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
Ivan N.
преди 2 години
Къде е императорчето да коментира това? На това му се казва демократична държава! На Запад минават на 4 дневна работна седмица, а тези симпатяги ще бачкат по 7, че даже по празниците! Представете си за каква креативност и за какво качество ще става дума...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Да се чете - на редовия пияница дyпe да му е яко, връща се обратно във феодалния строй, където ще работи за феодалите от правителството колкото, когато и за какво заплащане му кажат. А мизерията процъфтява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 2
GiRo
преди 2 години
Тия все повече се превръщат в Северна Корея 2. Луда работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
earth1225
преди 2 години
Много точен пример.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
Е ква икономика бе..Тва все едно аз да намеря в задния двор на дядовата къща една делва алтъни, да си изкопвам чат пат и да продавам от тях по някой и да викам, че въртя бизнес
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още