IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК започна анализ на държавната помощ за чешката АЕЦ "Дуковани"

Прага предлага нисколихвен държавен заем за изграждане на централата и договор за изкупуване на цялата енергия

15:42 | 30.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) ще извърши внимателна преценка на държавната помощ, която оказва чешкото правителство за АЕЦ "Дуковани", става ясно от съобщение на Брюксел. В началото на март Прага позволи изграждането на два нови реактора в централата, която е собственост на CEZ Group. Чешката държава държи 70% от капитала на енергийния гигант.

В АЕЦ "Дуковани" в момента работят четири реактора от типа ВВЭР 440. Плановете предвиждат изграждането на още два реактора с мощност от по 1200 мегавата. На първо време държавата планира да изгради един реактор, който да влезе в експлоатация до 2036 година.

Според нотификацията, която изпрати чешкото правителство до Брюксел, държавата смята да отпусне нисколихвен заем за реализацията на проекта, който да покрие 100% от разходите - около 7,5 млрд. евро.

Освен това ще бъде сключено споразумение за изкупуване на произведената електроенергия за целия експлоатационен период на мощностите (60 години). Властите обясняват това свое намерение с възможността да контролират и променят цените на всеки 5 години и очакват, че споразумението ще намали като цяло изкупната цена на електроенергията.

Нещо повече - чешкото правителство смята да създаде механизъм, който да защити CEZ в случай на непредвидено обстоятелство, например неочаквана законодателна пречка за реализацията на проекта.

На фона на тази държавна помощ CEZ ще плати едва 180 млн. евро за изграждането на централата.

Изграждането на новите ядрени мощности се определят от ЕК като необходими, но от институцията не могат да се произнесат със сигурност на този етап дали правителствената подкрепа не нарушава европейското законодателство в частта му за отпускане на държавна помощ. Затова и Брюксел започва задълбочен анализ на нотификацията. Той ще даде отговор дали мярката ще се отрази на конкуренцията на пазара.

Процедурата предвижда заинтересованите страни да дадат своите позиции по казуса, допълват още от ЕК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още