Как го промени затворът? „Най-важният урок беше различното възприемане на времето. В бизнеса винаги имате впечатлението, че изоставате. Трябва да вземете решението сега, иначе всичко ще бъде ужасно. Когато си в затвора, научаваш за нещата, които се случват навън седмица по-късно. Вземате решение, което ще бъде предадено на хората седмица или може би месец след това. И изведнъж разбирате, че нищо лошо не се е случило заради това. Можеше да отнеме дори повече време.”
Други олигарси научиха различен урок: не се противопоставяйте на Путин. Разбира ли Ходорковски защо Роман Абрамович и други усещат, че не могат да говорят? „Абрамович и останалите, които на запад наричате олигарси, аз ги виждам като агенти на Путин, не повече от това, но и не по-малко. Олигарсите може да нямат влияние върху Путин, но те имат много лостове, за да влияят на общественото мнение и политиката на запад. Ето защо Путин има интерес към тях – те са инструмент за влияние.“
Какво мисли Ходорковски за безрезултатната инициатива на Абрамович за мирни преговори между Москва и Украйна? „Мисля, че Путин му даде зелена светлина да участва, за да може Абрамович да се предпази от санкции. Моето лично мнение е, че по време на изборите той ще работи в интерес на Путин“. Абрамович винаги е отричал близките си отношения с Путин.
Ходорковски също е против ембаргото на ЕС върху руския петрол, като твърди, че митата биха били по-добри, защото няма да повишат толкова много цените на петрола. Но той не смята, че това е чудесно време за руските петролни компании: „Забраните за трансфер на технологии имат много сериозно въздействие върху разходите за производството на петрол, което ерозира парите, с които руското правителство разполага, включително за финансиране на войната.”
Ходорковски обеща да не се занимава с политика, след като излезе от затвора, но скоро след това в крайна сметка спонсорира граждански инициативи и опозиционни кандидати. „Сигурен съм, че Путин много пъти е съжалил за решението си да ме пусне!“ Всъщност през 2015 г. Ходорковски беше обвинен в Русия за организиране на убийството на кмет през 1998 г. в Сибир, което се разглеждаше като политически мотивиран ход. Но опитът за изграждане на опозиция се провали. Защо? „Чували ли сте за опозиция при диктатура?“
Руснаците страдат от „Стокхолмски синдром“, казва той. Но също така вижда признаци за крехкостта на Путин в провала да се обяви обща мобилизация заради войната в Украйна. „Ако беше напълно убеден, че руското общество е монолитно, той отдавна щеше да го направи.“
В крайна сметка бъдещето на Русия ще бъде решено по обичайния начин, твърди Ходорковски. „Промяната на режима в днешна Русия може да стане само със сила. Може да дойде от обкръжението на Путин, от армията или от обществото… Това е още една причина Путин и беларуският диктатор Александър Лукашенко да не смеят да въоръжат населението. Украинският президент Володимир Зеленски не се страхуваше от собствения си народ и раздаде оръжие. Ако Путин раздаде 40 хиляди калашника в Москва, утре няма да го има.“
Много руснаци критикуват Ходорковски за хаоса през 90-те години. Омръзнало му е да обсъжда това: „Допуснаха се грешки, а аз бих могъл да направя много неща по различен начин. Но не харесвам мемоарите като жанр, обичам да се движа напред.” (Казва, че е скътал активи за около 500 милиона долара.)
преди 2 години малиии, и тия ли ви трепят!... смятай колко тъпо е да те застреля гАй ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Киев потъна в скръб: Убит е ЛГБТ боец от ВС на Украйна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години квото е нужно... само мир да има! отговор Сигнализирай за неуместен коментар