IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как военната реколта на Украйна влошава глобалната продоволствена несигурност

Заради смущенията в износа фермерите нямат складови пространства, а заради бойните действия засяват по-малко площи

17:53 | 19.06.22 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Във фермата на Александър Перетятко в централна Украйна до жътвата остават само няколко дни. В нормални времена реколтата се изпраща до пристанищата на страната на Черно море за износ по целия свят.

Тази година прясно ожънатото зърно на Перетятко ще бъде натъпкано в масивни полимерни силозни торби директно върху земеделската земя, защото няма къде другаде да бъде изпратено, пише Bloomberg.

От драматична загуба на приходи от износ до минирани полета и взривена селскостопанска техника, инвазията на Русия нанесе огромен удар върху селскостопанския сектор на Украйна. Пристанищата на страната са затворени въпреки международните усилия за постигане на споразумение, а миналогодишната реколта е още по силозите.

Земеделските производители търсят алтернативи за съхраняване на нарастващите запаси от зърно. Други се тревожат колко ще могат да засеят за сезон 2023 г. Това означава, че способността на Украйна да снабдява света с така необходимото зърно може да бъде ограничена дори след като пристанищата се отворят отново - вече се очаква производството да бъде значително по-слабо през тази година.

Качеството на зърното и добивите също биха пострадали, ако посевите се оставят по-дълго на полето поради липса на складове.

„Ще мечтаем следващата година за проблемите, пред които сме изправени в момента, защото – повярвайте ми, проблемите през следващата година ще бъдат много, много по-лоши“, коментира Дмитрий Скорняков, главен изпълнителен директор на HarvEast, която стопанисва ферми в Източна и Северна Украйна.

Украйна беше сред най-големите износители на пшеница, царевица и слънчогледово олио в света преди инвазията на Русия. Спирането на доставките заради войната удари сериозно глобалните селскостопански пазари и доведе до силни повишения на цените на храните до нови рекорди, което породи опасения за задълбочаване на глада по света.

Правителството на Украйна очаква производството на зърно да спадне с около 40% спрямо 2021 г., след като фермерите останаха без тор и не успяха да засеят обичайните си площи. Според министъра на земеделието на Украйна една пета от зърнените елеватори са повредени или унищожени заради бойните действия. Така до октомври дефицитът на складово пространство може да достигне 10-15 млн. т.

Страната поднови част от износа по железопътен, шосеен и речен транспорт, но маршрутите са дълги и времето за изчакване е дълго. Износът на пшеница от Украйна обикновено достига своя пик непосредствено след прибиране на реколтата. По същото време държавите от ЕС прибират и превозват собствените си реколти.

HarvEast обработва 127 хил. ха земеделска земя преди войната. От тях 80 хил. ха са в окупирани райони. Други 9 хил. ха са близо до Киев, но голяма част от тях са минирани и не са разчистени навреме, за да бъдат засети.

Компанията използва силозни чували през последното десетилетие и ще разчита на тях повече от нормалното. Двадесет до тридесет процента от реколтата ѝ често се е продавала директно от полето, а това е неосъществима перспектива този сезон.

Производителите обаче е нуждаят и от капацитет за почистване и изсушаване на зърното. За слънчогледа силозните чували пък не са приложими.

Украйна поиска от европейските партньори помощ за запазването на новата реколта. Мобилно хранилище може да добави 15 млн. т капацитет. САЩ обещават да изградят временни силози в гранични държави, например Полша.

Ако продажбите не се увеличат скоро, фермерите ще имат по-малко средства, за да осигурят семена и суровини за есенната сеитба, която започва през август. Всяко съкращаване на производството може да влоши още и без това ограничените световни доставки и продоволствената криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 3
Petar2015
преди 2 години
При това складиране на житото от първо става на трето качество, по-добре да не го купуваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 3
aldy
преди 2 години
Правителството на Украйна очаква производството на зърно да спадне с около 40% спрямо 2021 г., след като фермерите останаха без тор и не успяха да засеят обичайните си площи. === Ами защо останаха без тор? Защото едни умници забраниха вноса от Беларус и РФ. Щели да наказват Жужето. Ами наказаха го. Сега доволни да гладуват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
potentielle_energie
преди 2 години
глада е по силен от тока жрици на любовта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
Борката
преди 2 години
Украйна дава малък % от световното зърно. Кяфкането на мисирките е в пъти повече от фактора Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
мхм , германците или англичаните досега да са бомбардирали неожънатите ниви ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още