Според изчисленията на германския Институт за световна икономика в Кил (IFW) финансовата помощ за Украйна продължава да е повече от недостатъчна.
„Международният валутен фонд оценява финансовия недостиг на 5 млрд. евро на месец, така че от юни насам това означава повече от 15 млрд. евро необходима външна финансова помощ", заяви Кристоф Требеш, директор на изследователската дейност на IFW. „Освен оръжията сега и финансовата помощ става все по-належаща за Украйна", посочва той.
По данни на МФВ най-важните донори са обещали на Украйна помощ в размер на повече от 30 млрд. евро, но от февруари насам са постъпили едва около 6 млрд. евро. От средата на май насам ЕС значително увеличи обещанията си. САЩ обаче остават най-големият донор.
„Войната води до рязко намаляване на данъчните приходи и в същото време до огромни разходи, например за заплащане на войниците или за ремонт на основната инфраструктура", казва Требеш. Украинската централна банка е принудена да повиши драстично лихвените проценти, което оказва още по-голям натиск върху икономиката, добавя той. „Друга причина за безпокойство е, че финансовата помощ от ЕС се състои почти изцяло от заеми, така че оставя планина от дългове“. За разлика от тях, каза той, САЩ са обещали предимно безвъзмездни средства, които не трябва да се връщат.
Според изчисленията на IFW разликата между обещаните и реално доставените оръжия в някои случаи също е много голяма. В стойностно изражение САЩ вече са доставили на Украйна около десет пъти повече оръжия, отколкото Германия.
„Германия даде големи обещания, но досега почти не ги е изпълнила", казва Требеш. Само една трета от обещаната конкретна военна помощ е пристигнала. Федералният министър на отбраната Кристине Ламбрехт увери по-рано днес (четвъртък) пред ZDF, че обещаните ракетни установки, самоходни гаубици и противовъздушни установки скоро ще бъдат доставени.