IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Борис Джонсън подготвя алтернатива на ЕС, привличайки в своята орбита Украйна

В Киев са разочаровани от ЕС и отношението към Путин, но още не са отговорили на поканата на британския премиер

16:50 | 27.05.22 г. 3
<p>
	<em>Борис Джонсън и Володимир Зеленски в Киев. Снимка:&nbsp;President.gov.ua</em></p>

Борис Джонсън и Володимир Зеленски в Киев. Снимка: President.gov.ua

За интересни разговори в последните дни на Световния икономически форум в Давос разказва италианското издание "Кориере дела сера". В началото на седмицата в една от залите в швейцарския курорт премиерите на Белгия, Испания и Гърция, президентът на ЕЦБ, както и комисарите Паоло Джентилони и Франс Тимерманс и редица европейски чиновници, напразно чакат украинския външен министър Дмитро Кулеба.

Според изданието Кулеба не е загубил много от отсъствието си на тази среща, защото темата за войната в Украйна е внимателно избягвана през цялата вечер. Но липсата му подсказва за растящото напрежение между европейските държави и Украйна.

В Киев вече са убедени, че малцина властимащи във Франция и Германия наистина искат да видят поражението на руския президент Владимир Путин. Доказателство за това са забавените доставки на оръжие и налагането на санкции. И именно тук се опитва да се вмъкне британският премиер Борис Джонсън.

Според изданието още в началото на април, по време на своето посещение в украинската столица, Джонсън е предложил на украинския президент Володимир Зеленски алтернатива на Европейския съюз. Тогава британският премиер говори за цяла нова система от политически, икономически и военни съюзи, в които да влязат страни, обединени от недоверието към ЕС.

Според запознати с плановете на Джонсън целта е в нов съюз да бъдат привлечени Украйна, Полша и Прибалтийските републики, а в перспектива - и Турция. Идеята му е да обедини държави, които виждат Русия като заплаха за своята сигурност и желаят да запазят своя национален суверенитет.

На този етап Володимир Зеленски не е дал отговор на британското предложение. Украйна очаква решението на лидерите на ЕС на молбата ѝ за членство на 23 юни. Тогава ще стане ясно дали страната ще получи статут на кандидат за член в общността. От изявления на високопоставени чиновници в Киев нямат илюзии, че ще бъдат част от ЕС в близките години, но смятат даването на статут за кандидат като силен сигнал към международната общност и Русия.

Подобна отстъпка от европейските лидери обаче може да подразни страни като Северна Македония или Албания, които чакаха години, за да получат статут на кандидати за членство, а преговорите за това все още не са започнали, допълва още италианското издание. Според негови източници много е вероятно 27-те страни да се ограничат с неясната декларация, че Украйна има "европейска перспектива".

При това положение Зеленски вероятно ще вземе много по-сериозно офертата, отправена от Великобритания.

Другата хипотеза обаче е, че слуховете за подобна алтернатива се разнасят умишлено в момента, за да бъде оказан натиск върху ЕС. Най-малкото, защото Лондон няма възможността финансово да подкрепи Украйна и нейното възстановяване, макар че по оценки на експерти Великобритания е предоставила повече икономическа и военна помощ на Киев от ЕС. Полша и Прибалтийските държави също едва ли ще искат да обтегнат връзките си с Брюксел на този етап.

При всички случаи Лондон ще опитва да наруши баланса в Европа и да натисне по възможните конфликтни зони. В момента това е Украйна и страните, които най-силно я продкрепят, са Полша и Великобритания. Полша също е предоставила повече помощ за Украйна от Германия, Франция или Италия.

Едно е ясно - войната в Украйна навлиза в своя четвърти месец и вече отваря първите политически пукнатини в Европа, завършва "Кориере дела сера".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:43 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 1
alligator_29
преди 2 години
ЕС се е изживял като икономически и политически съюз. Затънал е в бюрокрация, страх и лицемерие. Икономическото развитие е спряло. 27 членки обслужват интересите на две държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 3
serafima
преди 2 години
Адски си прав. ЕССР се проявява като чист слугинаж на САЩ и губи все повече и повече позиции в света. Никаква далновидност, никаква визия! За сметка на жителите в ЕС.А Джонсън и зеленския световен просител са като краставите магарета, които се надушват и търсят всеки своята изгода. Но и двамата са слаба ракия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
viva
преди 2 години
Европо, Европо, как не можеш да се усетиш (или май вече си почнала да го правиш), как истинските ти врагове са сред уж съюзниците ти. Как големите тарикати САЩ и УК гледат как да те отслабят и да се наложат над теб. Абе, гледай си интереса, зае*и тез санкции и простотии. Ползвай евтините суровини на Русия и съсипи наглите американци и британци икономически. Баси наглия тип е тоз Джонсън. Измъкна се от ЕС, сега опитва да го унищожи. И нашите хубовци още им играят по свирката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още