Руските власти обмислят схема за промяна на начина на плащанията към чуждестранни кредитори, включително и за корпоративни емитенти, пише руското издание "Ведомости", позовавайки се на свои източници. Според тях Централната банка в страната ще поеме ролята на единен платежен агент за дълговете към "враждебни" държави.
Това обаче може да стане само ако бъдат отблокирани валутните резерви на банката, допълва изданието.
Ако тази промяна бъде одобрена, Централната банка на Русия ще бъде своеобразно задължително междинно звено между компаниите и фактическите платежни агенти - американски или европейски банки, допълва ТАСС. Така реално институцията ще дава нареждания за плащания по дълговете, а не компаниите, и само от своите блокирани резерви.
Източникът на "Ведомости" посочва, че създаването на тази схема е политическо решение. Според анализите на изданието този начин на плащания може да не е особено подходящ на фона на засилващите се санкции срещу Русия и конкретни компании.
На този етап Министерството на финансите отказва коментар на информацията, а от Централната банка и руското правителство въобще не реагират на запитванията на медията.
ТАСС припомня, че руският финансов министър Антон Силуанов коментира преди време в интервю за "Россия - 1", че страната има механизъм за разплащания по външните си задължения при всякакви обстоятелства. Русия има средства да покрие дълговете си, включително и по тези към външни кредитори.
Но фактът, че еврооблигациите се обслужват в чужда валута, а сметките на Министерството на финансите и златните и валутните резерви на Централната банка са блокирани, пораждат известни съмнения дали Москва ще успее да се справи.