Турция умело води посредническа мисия в условията на война между Русия и Украйна, като се надява да извади и ползи от това. Максималната цел на Анкара би била да събере на преговори президентите Владимир Путин и Володимир Зеленски, а след това да участва във възстановяването на Украйна след войната. Със своята позиция обаче България не може да се надява на участие в този възстановителен процес, коментира Георги Димов, дипломат и бивш ген. консул в Одрин, в ефира на предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
„Войната все някога ще свърши... и не трябва да имаме една съсипана страна. Тя ще трябва да бъде възстановявана ... от този, който е бил миротворец, който е бил посредник, който не се е изхвърлял в своите позиции и действия. А това са страшно много пари. Анкара действа така, защото има този опит за възстановяване от Ирак, особено след втората война в Персийския залив“.
България не може да действа по друг начин, освен като приятели и съюзници в ЕС и НАТО, но позицията ѝ е твърде обрана, каза Димов и добави:
„Нали се сещате как това ще бъде оценено в периода на възстановяване на Украйна?"
Разбираемо е притеснението в подобна ситуация България да остане без бойна авиация или противовъздушна отбрана, но е неразбираемо защо като производител България отказва да снабди Украйна с военната си продукция си по подобие на съюзниците си, каза Димов.
„Необходими са поне три предварителни условия за такава мисия: държавата да има добра комуникация и с двете спорещи страни, да вдъхва доверие и да събере на масата на преговорите и двете страни, и да разполага с необходимите икономически, политически, дипломатически и военни средства, за да може да накара преговарящите страни да останат на масата на преговорите, дори ако някой от тях иска да я напусне“.
Според дипломата освен Турция подобна роля могат да играят Израел, Египет, ОАЕ, и може би Китай и Индия. Нито една от тези държави не е член на ЕС, но Турция е част от НАТО, посочи той. Поотделно или заедно лидерите в ЕС - Франция и Германия - също могат, а и най-вероятно на по-късен етап ще имат важна посредническа роля в преговорите, като и двете страни продължават да поддържат контакт с Кремъл.
Какво още каза Димов за войната вижте в целия разговор!
преди 2 години Тоя гaлфон какво предлага да пратиме 2 батальона пушечно месо та после да ни дадът да направиме 100км асфалт ли??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Абе, неграмотен, топлофикациите работят и на мазут, АЕЦ спокойно работи с уран от Уестингхауз, жито имаме за 5 държави като нашата, слънчоглед също. Въглищата са си наши. Лъжите и плашенето на гаргите другаде! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Колебливата позиция на България ще доведе го големи позитиви за България - като замръзване на топлофикациите, затваряне на АЕЦ Козлодуй, затваряне на Мариците (да спасим планетата от глобалното затопляне) бой за хляб и бой за олио. Днес България е на крачка да стане като Венецуела на Мадуро. Новата мечта на България ще бъде крушката свети редовно, а не да има апартамент в онова блато "ливадите" или Ориндж Каунти както го наричат. Всъщност преди мечтаехме за банани, а вече ще мечтаем за месо и хляб докато папаме бубулечки и орем с Белчо и Сивушка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години България не снабдява Украйна със свое оръжие, за да могат приятелите ни от НАТО да я снабдят със своето. Толкова е очевидно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години батеее, откри топлата вода, коя руска колония живее добре? отговор Сигнализирай за неуместен коментар