Руската финансова система ще успее да устои на наложените от западните държави санкции, но това ще стане с цената на много лишения. На това мнение са близо една трета от читателите на Investor.bg, участвали в анкета на сайта.
За 30% от допитаните системата ще издържи, но на висока цена. В същото време 26% от участниците посочват, че страната няма да издържи дълго под напора на ограниченията. За 22% пък финансовата система вече е започнала да поддава.
Още в края на миналия месец от Москва признаха, че усещат ефектите от санкциите. „Икономическата реалност се промени значително", заяви говорителят Дмитрий Песков. Това са тежки санкции, те са проблематични, но Русия има потенциал да компенсира щетите, поясни той.
Изказването обаче бе направено, преди редица компании от широк спектър сектори да обявят, че прекратяват временно или окончателно дейност в Русия. Въведени бяха и редица валутни ограничения, а рублата продължава да поевтинява, увеличавайки и без това ускорената инфлация.
Страната е заплашена и от дефолт: в сряда Русия трябва да обслужва дългове по две държавни облигации в размер на 117 млн. долара. Кредиторите са базирани предимно в чужбина. По всяка вероятност обаче Русия няма да иска да уреди дълговете в долари, а в рубли.
На този фон 17% от участвалите читатели в анкетата заявяват, че според тях руската финансова система е достатъчно устойчива.
В началото на седмицата руският финансов министър Антон Силуанов коментира, че замразяването на сметки на Руската федерация може да бъде определено и като желание на Запада Русия да изпадне в изкуствен дефолт и няма реални икономически основания.
Финансовият министър е категоричен, че коментарите, че Русия не може да поема своите задължения по външния дълг не отговарят на действителността. „Имаме необходимия размер средства за обслужването на нашите задължения“, категоричен е той.
В онлайн анкетата са участвали общо 1768 читатели на Investor.bg в периода от 28 февруари до 16 март 2022 г.
Още графики на деня може да видите тук.