Усещането на много турци е за 100%-на инфлация
Според социологическо проучване от декември най-популярният политик в Турция е кметът на Анкара Мансур Яваш, който принадлежи към Републиканската народна партия (РНП) и е оценяван положително от около 60% от гражданите. Неговият партиен колега и кмет на Истанбул Екрем Имамоглу заема второ място с 51%, а Мерал Акшенер от "Добрата партия" остава трета с 39%. С 38% Ердоган се класира едва на четвърто място - катастрофален резултат за човек, който доминира на политическата сцена в страната от две десетилетия.
Сегашният рейтинг на Ердоган е сравним със ситуацията по време на парламентарните избори през юни 2015 г. От пробива си през 2002 г. партията на Ердоган никога не е била толкова близо до загуба на властта (на избори). Тогава рейтингът на Ердоган беше само с около един процентен пункт по-нисък, отколкото днес.
Макар че ПСР бързо преодоля своя пристъп на слабост и се възстанови на новите избори през есента, тогава тя не трябваше да се справя с толкова лошо икономическо положение и се сблъска с много по-разединена опозиция. Освен това през последните шест години, след като режимът стана още по-авторитарен, особено след опита за преврат през 2016 г., се натрупа ново недоволство срещу него.
Отговорът на Ердоган
В тази бъркотия Ердоган се опитва да изгради наратива за икономическа криза, в който обвинява различни фактори, включително влиянието на „чужденци" и „външни лица". Изглежда обаче, че избирателите не вярват на това и все повече разбират, че Турция преживява вътрешна криза, причинена от политиката на собственото ѝ правителство.
Според социологическо проучване, проведено през декември, 76% от хората заявяват, че доверието им в икономическата политика на правителството е намаляло. В предишно проучване, проведено през октомври, 64% от анкетираните са заявили, че смятат, че правителството не е в състояние да реши настоящите икономически проблеми.
Ердоган предприе някои опити за подобряване на положението, като например повиши минималната заплата с 50%. Въпреки това е съмнително, че това наистина ще промени ситуацията, като се имат предвид растящите цени и продължаващата девалвация на валутата. Докато предишната минимална работна заплата се равняваше на 387 долара преди година, новата, „по-висока“ сума е само 309 долара по текущи курсове. Освен това много основни продукти, включително техните компоненти, се внасят, така че загубата на покупателна способност на лирата означава, че основните стоки в Турция са по-скъпи, отколкото преди.
На 20 декември Ердоган обеща да гарантира спестяванията в лири. Това доведе до известно възстановяване, но скоро валутата отново започна да поевтинява - и не се знае колко лошо ще стане положението. Ердоган ще трябва скоро да се изправи срещу обединена и популярна опозиция в условията на икономически трудности и без подкрепата на правителство, което да се възприема като компетентно. Все още не всичко е загубено, не на последно място защото възможността за фалшифициране на изборите е реална. Но нарастващият гняв на обикновените хора този път може да означава край на хегемонията на Ердоган в турската политика.
преди 2 години Хладилникът може да е по-силен телевизора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ще погуби ли икономическата криза в Турция самия Ердоган - А дано! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ще погуби ли икономическата криза в Турция самия Ердоган - А дано! отговор Сигнализирай за неуместен коментар