Договорът за транзит на руски природен газ в Европа през Украйна едва ли ще бъде подновен, смятат в украинската "Нафтогаз". Пред Ройтерс директорът на компанията Юрий Витренко разказва, че няма никаква индикация от страна на Русия, че ще продължи да използва добре познатото трасе през страната.
"Нафтогаз" и "Газпром" сключиха договор за транзита на руския природен газ към Европа в края на 2019 година. Той предвижда преноса на 65 млрд. куб. метра газ годишно през 2020 година и по 40 млрд. куб. метра в следващите четири години до 2024 година. На този етап няма никаква индикация - нито официална, нито неофициална комуникация, че руската компания ще разчита на Украйна и след 2024 година.
Украйна от години не купува газ директно от Русия.
Капацитетът на украинската газопреносна мрежа надхвърля 178 млрд. куб. метра, но според наблюдатели някои участъци са остарели и се нуждаят от модернизация. От руска страна на няколко пъти се коментира, че биха продължили договора си с Украйна, ако има изгодни условия за това.
Според оценките на МВФ Киев ще загуби 1,3 млрд. долара от транзитните такси, след като "Северен поток 2" бъде въведен в експлоатация.
Витренко коментира още, че Киев няма позициите да спре "Северен поток 2", въпреки че беше допуснат в процедурата по сертифициране на проекта в Германия. Страната ще има достъп до документацията, но не и право на вето, ако не е съгласна със заключенията на сертифициращите органи. Според директора на държавния украински оператор обаче, ако "Северен поток 2" противоречи на европейските правила, Украйна ще заведе дело срещу газопровода.
В началото на ноември Германия временно замрази процедурата по издаване на разрешително за работа на "Северен поток 2", докато швейцарската проектна компания Nord Stream 2 AG, която е в структурата на "Газпром", не регистрира дъщерна компания в Германия, която да управлява проекта.
"Северен поток 2" трябва да преодолее още и заплахата от нови санкции от САЩ. Според американското издание Axios отиващото си германско правителство се опитва да накара Конгреса да се откаже от плановете си да въвежда санкции срещу газопровода. Помолени за коментар от германското външно министерство коментират единствено, че работят в близко сътрудничество с американските власти и е неприемливо налагането на санкции между съюзници.
В Москва публично омаловажават проблема. "Не мисля, че тази тема е от водещо значение в дневния ред на нашите двустранни разговори", коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. В Русия се надяват за нова среща между Джо Байдън и Владимир Путин до края на годината.
"Предполагам, че е възможно", отговори Песков на въпрос дали "Северен поток 2" може да бъде тема за разговор между двамата президенти. Той обаче допълни, че за Русия е важно САЩ да не оказват натиск върху процеса по сертифициране на проекта.
преди 2 години Хохълските просяци не могат да заведат никакво дело, защото изобщо не са страна. Нито газопроводът минава през тях, нито са част от ЕС. Те са никои - една бантусанска държава, кирливата кръпка на картата на Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар