Беларус продължава с опитите за деескалация на кризата по източната граница на Европейския съюз (ЕС), като обяви, че предоставя подслон на някои от мигрантите, останали на границата на страната с Полша.
Минск настоява за дипломатическо решение със съдействието на Германия, предава Bloomberg.
Изправен пред перспектива за нови санкции и обвинения в провеждане на „хибридна атака“ срещу ЕС, беларуският лидер Александър Лукашенко разговаря с отиващия си канцлер на Германия Ангела Меркел за втори път тази седмица - ден след най-ожесточените сблъсъци досега на границата с Полша.
Държавната информационна агенция Белта казва, че Лукашенко и Меркел са "стигнали до известно разбиране как да продължат по-нататък при решаването на съществуващите проблеми" и "незабавно" да започнат преговори между ЕС и Беларус.
Германия е по-предпазлива с представянето на разговора. „Канцлерът подчерта необходимостта от осигуряване на хуманитарни грижи и възможност за завръщане на засегнатите“, посочва се в изявление на германското правителство. Тя се стреми да разреши кризата с помощта на ООН и „в сътрудничество с Европейската комисия (ЕК)“.
Повече от 1000 мигранти, предимно от Близкия изток, са прекарали нощта в беларуски склад близо до граничния пункт Кузница, вместо в импровизирани лагери, пръснати по границата на страната с ЕС, както е в продължение на месеци.
Часове по-рано девет полски войници бяха ранени от камъни и от снаряди, включително зашеметяващи гранати, хвърлени през границата. Полските сили използваха водни оръдия, както и сълзотворен газ, за да отблъснат мигрантите, нахлули в пропускателния пункт, и са регистрирали 161 опита за незаконно влизане от Беларус през нощта, съобщи граничната служба на страната в сряда.
Конфликтът, който назрява, откакто беларуските сили започнаха да отвеждат мигранти към границите на ЕС, заплашва да се превърне във военна борба с натрупването на укрепления и многобройни войски, както и в хуманитарна катастрофа заради температурите под нулата.
Около 7000 мигранти са в Беларус с планове за влизане в ЕС, според оценки на полското правителство. Външният министър на Беларус Владимир Макей каза на върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел във вторник, че страната му „затяга“ миграционния си режим, тъй като блокът започна да оказва натиск върху страните от Близкия изток да ограничат полетите до Минск.
Министърът на отбраната на Полша Мариуш Блашчак предупреди в сряда, че страната му трябва да бъде подготвена за противопоставяне на Беларус, което ще продължи „месеци, надявам се не години“. Страната е разположила около 15 000 войници, граничари и полицаи на границата, като е отцепила района и не дава достъп на медиите и правозащитните групи.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че президентът на Русия Владимир Путин и Лукашенко са обсъдили „пътищата за разрешаване на кризата“. Той призовава за започване на преки преговори между ЕС и Минск. Подобна идея може да не се хареса на съседите на Беларус, които са най-засегнати от мигрантската криза.
Полският президент Анджей Дуда каза на германския си колега в сряда, че страната му „няма да признае никакви договорености относно ситуацията на полско-беларуската граница, които ще бъдат направени зад гърба ни“.
Външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис каза, че ЕС трябва да остане скептичен към намеренията на беларуския лидер. Той предупреждава, че Лукашенко може да разглежда противопоставянето като начин да си върне международната легитимност след миналогодишните оспорвани президентски избори в Беларус и последвалата брутална репресия срещу протестиращите и опозицията в страната, която ръководи от 1994 г.
„Лукашенко може да започне да мисли, че се превръща в признат от Запада лидер – като човек, който може да разреши кризата, въпреки че е този, който я е причинил“, посочва Ландсбергис. Преговорите с него са „най-опасното нещо“, което ЕС може да направи, смята той.
Естонският външен министър Ева-Мария Лиймец призовава ЕС да остане единен в своите ценности. Според нея Лукашенко иска да спре санкциите и се стреми да получи признанието на ЕС, САЩ и Великобритания, които се очаква да обявят нов кръг от санкции срещу Беларус съвсем скоро.
Междувременно ситуацията на границата остава напрегната, като температурите се понижават. Около 2 хил. мигранти стоят на границата между Беларус и Полша. Още 1500 души са близо до границата на Беларус и Литва, според оценките на Полша и Вилнюс.