IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Оборотът на най-големите компании в ЦИЕ намаля с 3,3% през 2020 г.

22 български компании са в класацията ЦИЕ Топ 500 с оборот от 20,748 млрд. евро

21:17 | 10.11.21 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Илюстрация: Кофас</em></p>

Илюстрация: Кофас

Оборотът на 500-те най-големи компании в Централна и Източна Европа се понижи с 3,3% до 667 милиарда евро през 2020 г. Сред причините за това са икономическата ситуация и приспособяването на бизнеса към новите пандемични условия, пише в анализа на тринадесетата годишна класация ЦИЕ Топ 500 компанията за кредитно застраховане и управление на риска Кофас.

В него се посочва, че най-големите компании в региона са изправени пред спад в приходите и още по-рязко понижаване на печалбите.

„Средният оборот се сви до 1,333 милиона евро в сравнение с 1,378 милиона евро през изминалата година – това показва мащабното въздействие върху региона, но също и неговата устойчивост и потенциал за растеж“, сподели Ярослав Яворски, главен изпълнителен директор на Кофас за Централна и Източна Европа.

Българските компании

В класацията на Кофас тази година попадат 22 български компании с общ оборот от 20,748 млрд. евро и 816 млн. евро нетна печалба. Те се разполагат предимно в химическата, петролната и фармацевтичната промишленост, наред с финансови, информационни и телекомуникационни услуги.

„Присъствието на българските компании в класацията ЦИЕ Топ 500 е задоволително – нареждаме се на седмо място в общата класация по държави, а броят предприятия в класациите е по-висок от предишната класация (22 срещу 18). Впечатляващо е представянето на БиЕй Глас (BA Glass Bulgaria), водещ производител на стъклен амбалаж. Компанията направи скок от 198 пункта нагоре с 59% повишаване на оборота за 2020 г. Дори и предприятието да не е с българска собственост, инвестициите, които прави тук, са значими за развитието на сектора“, коментира Пламен Димитров, управител на Кофас България.

В топ 3

За пореден път Полша заема първо място в класацията и по двата критерия – компании и държави. Въпреки че пандемията е засегнала полските компании, те продължават да бъдат най-големите в региона със среден оборот от 1,6 милиарда евро. Общите им приходи намаляват с 0,1%, достигайки 258,2 милиарда евро през 2020 г., докато нетните печалби са намалели с 20,6%.

Полша е икономически най-разнообразната страна в региона на ЦИЕ, като най-добре развиващите се са химическата и фармацевтичната промишленост, наред с производството на горива и пластмаса.

Второ място в класацията заема Чехия с 15,4% от всички компании в региона, представена от общо 77 предприятия с общ оборот от 102 милиарда евро. Автомобилният и транспортният сектор са най-големите в страната с оборот от 35,5 милиарда евро (34,8%).

На трето място е Унгария (13,6%), която е представена от 68 водещи компании в целия регион (5 по-малко от предходната година). Оборотът на унгарските компании е намалял сравнително леко (с 1,1%), но загубата на нетни печалби е достигнала 49,6%. Най-добре развиващите се сектори в държавата са автомобилният и транспортният, които доминират на пазара както с оборот (22,7%), така и с брой компании (23,5%).

Водещи сектори

Трите най-големи сектора, добре познати от предишната класация, все още са водещи и генерират почти 54% от общите приходи. Тази година първо място заемат химическата индустрия, горивата, пластмасовата промишленост и фармацията.

Автомобилният и транспортният сектор са на второ място с 84 компании (16,8%, т.е. пет по-малко от преди). Приходите от тях намаляват (-9,7%), заедно с нетните печалби (-61,3%).

Поради ограниченията на COVID-19 и по-специално недостига на полупроводници, продажбата на нови превозни средства е намаляла с 13,8% в световен мащаб, като в Европа се усеща спад от 20,2%. Независимо от това, автомобилостроенето остава конкурентоспособно в региона на ЦИЕ благодарение на различни инвестиции от предишни години.

На трето място е неспециализираният сектор, представен от 70 компании (три по-малко от предходната година).

Според Ярослав Яворски „растежът в ЦИЕ е подбуден от потреблението на домакинствата, което започна да се възстановява през втората половина на 2020 г. благодарение на доброто състояние на пазара на труда“.

Той отчита, че увеличението на заплатите на служителите и недостигът на работна ръка „бързо се завърнаха, оказвайки натиск върху маржовете“.

Според главният изпълнителен директор на Кофас за ЦИЕ оборотът на най-големите предприятия в отрасъла се увеличава до 102 млрд. евро (+9,6 %; най-високото увеличение сред всички сектори), а компаниите регистрират и по-високи нетни печалби, макар и по-скромни (+2,7 %).


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още