IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Беларуски граничари са навлезли на територията на Литва, за да съпроводят мигранти

Граничната служба на източноевропейската страна публикува видео от инцидента

11:32 | 18.08.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Дузина беларуски офицери с екипировка за безредици нелегално са преминали на територията на Литва във вторник (17 август), за да изтласкат група иракски мигранти през границата, съобщават от граничната служба на Литва, цитирана от онлайн изданието EurActiv.com.

Министрите на вътрешните работи на ЕС се срещат в Брюксел по-късно днес, за да обсъдят отговора на нарушението.

През последните седмици Литва, а впоследствие и Брюксел, многократно обвиняваха президента на Беларус Александър Лукашенко, че използва бежанската криза, за да притисне блока да отмени санкциите, които наложи на Минск заради оспорваните президентски избори миналия август и отношението му към опозицията.

Вилнюс обвинява Минск, че транспортира иракски мигранти до Беларус и им помага да преминат границата, за да поискат убежище в Литва.

Видеозапис на инцидента във вторник край село Дивенискес, пуснат от Вилнюс и препратен на репортери, показва група мигранти, идващи през висока трева към литовските граничари, придружени от беларуски офицери в екипировка за безредици.

Кадрите също показват, че беларуските офицери са преминали канавка, която според литовските гранични служители маркира сухопътната граница на страната.

„Офицерите напуснаха територията след няколко минути, след като многократно им е казано от литовските граничари, че са нарушили границата“, казва говорителят на граничната служба Рокас Пукинскас.

„Пропуснете жената, но не и мъжете“, чува се да казва литовски граничар във видеото, докато мигрантите се опитват да преминат покрай граничните служители.

Това обаче изглежда не е първият подобен инцидент на литовско-беларуската граница през последните дни.

Според граничната служба е имало и друг случай миналата седмица в четвъртък късно вечерта в района на Шалчининкай, където офицери са заловили беларуска гранична охрана със стационарна техника за видеонаблюдение, влязла на територията на Литва.

„Ние незабавно реагирахме на провокацията и взехме решение за допълнително увеличаване на капацитета за защита на границите“, посочва вътрешният министър на Литва Агне Билотайте в отделно изявление във вторник. Тя допълва, че страната ѝ „не може да понесе тази нахална провокация“.

Информацията за нарушаването на държавната граница ще бъде използвана в досъдебно разследване, проведено от Литва, добавя тя.

Миналата седмица парламентът на страната одобри изграждането на ограда по границата с Беларус, за да попречи на нелегалните мигранти да навлизат на нейна територия.

Литва казва, че общо 4 124 души са преминали нелегално на нейна територия досега, предимно през юли. Само 14 души са влезли между 5 и 16 август, когато Литва започна да отблъсква мигрантите, влизащи от Беларус.

Граничният комитет на Беларус също публикува видеозапис на инцидента, заснет от неговата страна на границата, на който не се виждат полицаите в екипировка за безредици, които показва Литва. „Литовските сили за сигурност използват физическа сила, за да се опитат да изтласкат бежанците на територията на Република Беларус“, посочва се в становище на институцията.

Днес вътрешните министри на ЕС ще обсъждат нелегалната миграция не само заради ситуацията на беларуско-литовската граница, но и заради Афганистан, където талибаните завзеха властта. Лидерите на ЕС са все по-загрижени, че хиляди мигранти от региона ще тръгнат към Европа.

Според проект на изявление министрите на вътрешните работи на ЕС са готови да обявят, че ЕС е готов да предостави допълнителни гранични служители и пари, за да се справи с мигрантския натиск на литовската граница. Те също така ще осъдят Беларус за извършване на неприемлива агресия, предава Ройтерс, като цитира декларацията.

Обединеното кралство, САЩ и Канада миналата седмица едновременно наложиха нова вълна от санкции срещу Беларус, за да опитат да разклатят режима на Лукашенко. Според дипломати от ЕС в Брюксел идеята за допълнителни санкции остава на масата, но преобладават мненията първо да се оцени въздействието на предходните рундове наказателни мерки, наложени на Минск.

Основната цел на целевите санкции на ЕС е да обезкуражат западните компании да правят бизнес с Беларус, по-специално лица и образувания, свързани с режима на Лукашенко.

Беларуският президент Александър Лукашенко отговори на санкциите, като заяви, че страната му вече няма да спира потока от мигранти към ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:59 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още