IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Беларус преустановява участието си в Източното партньорство на ЕС

Не можем да изпълним задълженията си по това споразумение в контекста на санкциите и ограниченията, наложени от ЕС, казват от външното министерсво на страната

09:46 | 29.06.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Evgeny Maloletka/Bloomberg</em></p>

Снимка: Evgeny Maloletka/Bloomberg

Беларус обяви, че преустановява участието си в Източното партньорство на ЕС, инициатива за засилване на връзките между ЕС и неговите бивши съветски съседи, съобщава онлайн изданието EurActiv.com.

Решението на Минск Брюксел определи като „поредната стъпка назад“, след като миналия месец режимът на беларуския президент Александър Лукашенко отклони полет на Ryanair от Атина за Вилнюс, за да арестува журналистът Роман Протасевич.

„Не можем да изпълним задълженията си по това споразумение в контекста на санкциите и ограниченията, наложени от ЕС“, казва се в изявление на външното министерство на Беларус.

Инициативата за Източно партньорство (ИП), подета от ЕС през 2009 г. и разглеждана от някои страни като предшественик за присъединяване към ЕС, обединява шест бивши съветски републики - Беларус, Украйна, Молдова, Армения, Азербайджан и Грузия. В рамките на инициативата страните получават по-добри икономически и политически връзки в замяна на реформи.

През ноември 2020 г. Беларус вече реши да намали нивото на участие в тази инициатива поради предполагаемо „политизиран подход“ на партньорите от Източното партньорство и налагането на санкции от някои страни от ЕС.

„Виждаме, че има опити за политизиране на редица инфраструктурни, междурегионални проекти в рамките на тази инициатива“, каза тогава министърът на външните работи на Беларус Владимир Макей.

В сегашното изявление на беларуското външно министерство се казва, че спирането на споразумението ще има „негативно въздействие“ върху борбата с незаконната миграция и организираната престъпност, тъй като Беларус споделя граница с членовете на ЕС Полша и Литва.

Ведомството подчертава, че представителят на Беларус в ЕС е извикан в Минск за консултации и е насърчен да се върне в Брюксел и „предаде на ръководството на ЕС беларуската позиция“. „Отделно от това, в отговор [на санкциите] Беларус ще откаже влизане на представители на европейски органи и лица от страни от ЕС, които са допринесли за въвеждането на ограничителните мерки“, допълва се в съобщението.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел осъди решението, като заяви в туит, че това е „поредната стъпка назад“, която „ще ескалира допълнително напрежението и ще има явно отрицателно въздействие върху хората в Беларус, като ги лиши от възможностите, предоставени от нашето сътрудничество“.

„Въпреки решението на режима на Лукашенко да преустанови участието на Беларус в Източното партньорство, ние сме готови да продължим да работим с белоруския народ за укрепване на връзките, насърчаване на регионалното сътрудничество и справяне с общите предизвикателства“, казва и главният дипломат на ЕС Жозеп Борел.

За мнозина това се разглежда като безпрецедентна стъпка, при която ЕС фундаментално предлага да продължи да работи с Беларус по Източното партньорство въпреки съобщението на администрацията на Лукашенко за спирането на участието в инициативата. Не е ясно обаче как ще изглежда подобно сътрудничество на практика.

Говорителят на Борел коментира пред медията, че ЕС „съжалява“ за решението на Минск да преустанови участието си в рамката на Източното партньорство, което само „ще послужи за допълнителна изолация на Беларус и е поредната демонстрация на пренебрежението на режима към беларуския народ“.

Съобщението на Минск идва няколко дни след като ЕС, САЩ, Великобритания и Канада санкционираха Беларус заради ареста на Протасевич, случил се с отвличане на самолет. Преди това Брюксел забрани на беларуски авиокомпании да летят над територии на блока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:34 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още