Алексей Навални не чака Западът да дойде и да му помогне, пише европейското издание Politico в коментар за ареста на руския опозиционер в Москва. Най-големите лидери на ЕС и европейски институции призоваха за незабавното освобождаване на Навални, но засега реакция от Русия няма.
Алексей Навални се върна в страната след лечение в Германия, за да продължи борбата си с Путин директно, пише Politico. Той беше арестуван на летището в Москва и оставен за 30 дни в ареста. Изданието посочва, че развитието на казуса показва, че нито ЕС, нито САЩ имат влияние върху Кремъл да сложи край на политическите репресии.
Арестът на Навални беше дискутиран във вторник вечерта и в Европейския парламент. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел определи задържането му като "недопустимо" и поиска незабавното му освобождаване. През септември ЕС наложи санкции срещу шестима висши функционери в Русия, както и срещу един държавен научен институт.
Нови санкции са в правомощията на Европейския съвет, коментира Борел пред европейските депутати.
Но санкциите и призивите не оказват влияние и затова и Навални се зае сам със своята битка с властта - неговата фондация, която се бори с корупцията в Русия, пусна филм за пищен дворец на брега на Черно море, за който се твърди, че е построен за Владимир Путин в резултат на "най-големия подкуп в историята".
Видеоклипът, записан с гласа на Навални, показва архитектурни детайли от строго охранявания комплекс, както и обзавеждането, включително и цени на мебелите. В него с типичния за опозиционния лидер хумор руският президент е описан като обсебен от богатството човек.
По отношение на санкциите на Запада Алексей Навални призова през ноември ЕС да не се занимава със служители на средно ниво в специалните служби на Русия. Пред Европейския парламент той поиска санкциите да достигнат до олигарсите в обкръжението на Владимир Путин, много от които имат активи в Европа.
Във вторник един от близките сътрудници на опозиционния лидер Владимир Ашуков публикува списък с имената на осем души, сред които милиардерите Алишер Усманов и Роман Абрамович, синът на директора на КГБ Денис Бортников - Александър, както и Игор Шувалов, който е председател на Външно-търговската банка на Русия.
За всеки от тях Навални призовава за налагане на санкции от западните държави. Именно тези олигарси, които са в близкия кръг на руския президент, ограбват богатството на Русия и го съхраняват на сигурно на Запад, посочи той през ноември. Те купуват недвижими имоти, яхти и други луксозни стоки, а европейските държави си затварят очите пред това, смята и друг опозиционер Владимир Кара-Мурза. На два пъти са правени опити за неговото отравяне, припомня Politico.
Битката на Алексей Навални с Путин е и лична. През 2014 година той и неговият брат Олег бяха арестувани и съдени по обвинения за измами. Алексей беше освободен с условна присъда, но на брат му беше постановена присъда от три и половина години затвор. Навални беше арестуван в Москва именно по обвинения за нарушаване на условията по условната присъда, получена по това дело.
Владимир Путин дори отказва да спомене името на опозиционера. Той коментира неговите обвинения по време на годишната си пресконференция в края на 2020 година и ги определи като абсурдни. Обръщайки се към Навални с думите "пациента в берлинската клиника", руският президент посочи още, че той никога не е заемал отговорен пост в държавната администрация.
Сега Навални и неговите поддръжници се фокусират върху изборите за Руската Дума през септември, посочва още европейското издание. Те подготвят специална стратегия, наричайки я "умно гласуване", по силата на която опозиционните групи се съгласяват да подкрепят всеки, който не е с Путин.
преди 3 години По-скоро разчита на Путин да го спаси от Запада, иначе защо му бе да се връща обратно? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар