IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Н. Коциас: Ако Западът не се промени, отиваме към китайска хегемония

България действа по дестабилизиращ начин, като се преструва на Херкулес без мускули за Северна Македония, коментира бившият гръцки външен министър

22:30 | 11.01.21 г. 10
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Никос Коциас.<em> Снимка: архив Министерство на външните работи на Гърция</em></p>

Никос Коциас. Снимка: архив Министерство на външните работи на Гърция

Западът е подценил възхода на Китай и центърът на тежестта е преминал от Атлантика към Тихия океан, където Европа няма роля. Това предупреждава в ексклузивно интервю за онлайн изданието EurActiv.com бившият министър на външните работи на Гърция Никос Коциас, един от най-опитните китайски анализатори.

„Вярвам, че пандемията и кризата на американската демокрация са период, в който, ако Западът не се обнови демократично, историята ще го прочете като преход от американска хегемония към най-малко бинарна хегемония между САЩ и Китай и китайска хегемония в дългосрочен план“, коментира Коциас.

Той коментира, че Гърция може да бъде мост между Запада и Изтока, вместо да се поклони на западния натиск да намали своите специални отношения с Китай. „Гърция е критикувана за инвестициите на Cosco в пристанището на Пирея, но Гърция е привлякла 0,2% от китайските инвестиции, докато Германия и Великобритания имат 22% и 21%, т.е. 100 пъти повече“, подчертава той.

„Германците имат 6500 компании в Китай. Това, което големите сили искат, е те да решат кога да имат добри или лоши отношения и по-малките държави да ги последват, т.е. да нямаме роля, да бъдем последователи. Гърция не трябва да прави това“, допълва той.

Поуки от преговорите за Северна Македония

Коциас, шефът на дипломацията в кабинета на Алексис Ципрас, беше архитектът на ключовата сделка за промяна на името на Северна Македония през 2018 г. Това сложи край на дългогодишния спор между балканските съседи.

Гърция и Северна Македония постигнаха сделката, защото успяха да изградят доверие чрез преки контакти, само с ограничено присъствие на медиатори, и това трябва да бъде урок за преговорите между Атина и Анкара, посочва Коциас.

„Присъствието на медиатора в определени моменти, когато той добре познава темата, е необходимо, но не през цялото времетраене на преговорите“, коментира той и допълва, че „изключително благородният и ефективен“ медиатор на ООН Матю Нимиц не е присъствал на две трети от преговорите.

„Посредникът понякога затруднява нещата“, смята той и обяснява, че когато две страни преговарят чрез трета страна, и двете непрекъснато се опитват да убедят медиатора, като по този начин само циментират съответните си позиции. От друга страна, при директни преговори страните са по-конкретни.

Нощ във Виена

Коциас посочва, че нападенията срещу семейството му и отчасти нападенията срещу неговия колега в Северна Македония Никола Димитров са помогнали на двете страни да осъзнаят какво се случва. Както в Гърция, така и в бившата югославска република има много противници на всякакъв вид двустранни споразумения.

„Една вечер във Виена седнахме да поговорим за онези, които ни атакуваха. Разбрахме, че въпросът не е в северните македонци срещу гърците, а в проблема между онези, които не искат решение, и онези, които се опитаха да се придвижат към логиката на доброто решение“, казва той.

Последна актуализация: 11:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 8 rate down comment 1
korn
преди 3 години
Ей такива специалисти като този докараха Гърция до фалит. Ако беше Германия да им плати заемите, сега всички гърци щяха да минат на маслини и узо. Ако не бяха Вликобритания и Германия да спират турците, до сега Ердоган да им е аннексирал всички острови. Тръгнал да слага Гърция до великите сили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
male4ko
преди 3 години
Това дори не е - "Казвам ти дъще, сещай се.." а "Право куме та в очи".. Въпросът е да не се поддават нашите политици на натиск, а да гледат нашият си български интерес, както гърците гледат техният..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
mvr0306
преди 3 години
Това е изказване на бивш външен министър - демек - казвам ти дъще, сещай се снахо...уж неофициално, но адресата е София.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 0
male4ko
преди 3 години
Чудих се откъде македонците са се учили на наглост, а то- от сърбите.. чудих се откъде сърбите са се учили на наглост, а то- от гърците.. Господине Коциас, не може Гърция да определя политиката на всички балкански държави, още повече че в сегашният случай гръцкият няционален интерес НЕ съвпада с българският!Иде ми да му кажа още нещо на 'мазният' господин, ама ще се въздържа..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
IQ96
преди 3 години
НЕизмит византиец. Остава нашите пишман политици да се поучат от него.Факт е, че не можем да си защитим НАЦИОНАЛНИТЕ интереси.Значи имаме един паметник, а РСМ е бъкано с десетки антибългарски .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 0
mvr0306
преди 3 години
И а нещо такова, да, и това със сигурност е обмисляно в гръцките служби. Ако Бг се позамогне икономически, мисля и Вардарска Македония, пък даже и Егейска бързо ще се сетят какви са по произход. Имайте предвид че терора в Егейска Македония е не по-малък от този в РСМ. Там и до ден днешен е забранено да се говори на "славянски" диалект. ЧЕТЕТЕ: https://sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=274:-1913-&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 1
Боян
преди 3 години
Гърците много добре познават историята, друг е въпроса че не искат да признаят много истини които не ми отърват. През повечето време както Източната Римска Империя, така и след това Византия са управлявани от хора с корени от днешните Български територии, както и всичките им известни и успешни императори. Много добре знаят, че Гърците от южна Гърция не стават за нищо освен да лежат и да мърморят. Единствения им коз е дипломацията, ясен пример е създаването на държавата Македония, където пак архитектите са именно Гърците. Така че е сегашния натиск на България към Северна Македония е един от редките случаи в които проявяваме някакви дипломатически умения, страха на Гърците е че ако България привлече Северна Македония след нея ще вземе и Южна Македония, където са единствените работливи и умни хора в Гърция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Странно, че Б..у..л..г..а..р се цензорира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
dr.5rov
преди 3 години
Може много да се коментира тази статия, за много неща. Може и да е прав, че за пръв път от 75 години, най-сетне се намери някой, който да заяви открито нещата за РСМ такива каквито са. До сега си мълчахме и си налягахме парцалите. Стига толкова!Може и да е прав, че за него и на други като него нашето поведение да е поведение на силен човек, полубог. Това ме радва. За пръв път някой ни оценява като полубогове. Определено имаме напредък. Може наистина да нямаме (все още) муслули, но пък 30 години несгоди и лишения ни калиха и ни направиха жилави. Времената са бурни и ако освен жилави сме и мъдри, може да имаме своя шанс.За част от гръцкия елит една силна и успешна Бълария би представлявала нова заплаха и този дипломат явно е техен представител. И може би има от какво да се притесняват. Да не забравяме, че техният Паисий Хилендарски се казва Евгенiй *** ( както се е подписвал).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
julian12
преди 3 години
Е тогава ще видите, дали дядо Дони не е бил прав. И не само това ами и тези , които викат против западните демокрации ще видят що е то истинска тирания.Дано фокуса не се измести към Русия пак с това зомби на чело на УСА-то
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още