В края на визитата си в Централна Европа държавният секретар на САЩ Майк Помпео подписа във Варшава договор за разполагане на 1000 допълнителни американски войници в Полша. Помпео беше приет от държавния глава на Полша Анджей Дуда в президентския дворец. Там той подписа споразумението за засилено военно сътрудничество с министъра на отбраната на Полша Мариуш Блашчак.
Договорът също така предвижда преместване на част от щаба на V корпус на армията на Съединените щати от Форт Нокс, Кентъки, в Полша. Около 200 от неговите членове трябва да пристигнат в страната на ротационен принцип.
Те трябва да се занимават главно със сътрудничеството с европейските партньори в НАТО, както и с надзора над ротационните американски войски в Европа. Според говорителя на полската президентска канцелария част от щаба на V корпус трябва да бъде преместен в източноевропейската страна от тази есен.
В момента в Полша са разположени над 4500 американски войници, но няма постоянна военна база. Национално-консервативното правителство на PiS във Варшава отдавна иска да има повече американски войски в страната си - преди всичко за да възпира това Русия. Москва критикува разширеното (от руска гледна точка) присъствие на НАТО в
Източна Европа и по нейните граници. САЩ възнамеряват да изтеглят около 12 000 от 36 000 войници от Германия, повече от половината ще се завърнат в САЩ, а 5600 ще бъдат преместени в рамките на Европа.
След това Помпео ще вземе участие в честването на 100-годишнината от битката при Варшава през август 1920 г. Битката, описана от журналистите като „чудото на Висла“, доведе до решаващия повратен момент в полско-съветската война, избухнала след края на Първата световна война.
Поляците успешно изтласкаха назад Червената армия след четиримесечна война. За експертите тази победа е исторически значима не само за независима Полша, но и за Европа. Поражението попречи на Съветския съюз да реализира плановете си за осъществяване на световна революция.
Американският държавен секретар ще се срещне и с полския си колега Яцек Чапутович във Варшава. Разговорите ще се съсредоточат върху сегашната ситуация в Беларус. В рамките на протестите след президентските избори ит миналата неделя бяха арестувани около 7000 души през последните няколко дни. Силите за сигурност брутално нападаха демонстранти. ЕС е напът да приеме първи санкции срещу близки до лидера Александър Лукашенко.
Президентът Лукашенко спечели победа, но сега е изправен пред най-голямото предизвикателство в 26-годишното си управление, тъй като десетки хиляди хора протестират за шести пореден ден в петък, а лидерът на опозицията Светлана Тихановская призова за повторно преброяване на бюлетините.
ЕС наложи санкции на Беларус за първи път през 2004 г. Той ги затегна през 2011 г. заради злоупотреби с човешки права и демократични стандарти, включително фалшифициране на вот.
преди 4 години Предлагам Путин да помисли за паритет и изпрати войски около ФАЩ. Разбира се, споменавам го на шега, но се замислете. Да не говорим, че ФАЩ цъфтят и връзват през последните години. Щом отидоха до первердното отношение на антирасизъм, явно накъде вървят.Колкото и да крият историята си поляците, тя е известна. Недостойни регламенти се приеха в страната да не си признават за гонитбата на евреите - за да не се злепоставят, малко "забравиха" коя армия освободи затворниците в концлагерите им, която не казва ОК, както има в един полски филм и т.н. Но те са набожни и непременно знаят, че всичко се връща. Не им е Русия проблемът. И как бързо "прогресивните" сили се опънаха срещу Лукашенко (нали има законни избори, както и у нас?), а се правят, че не виждат диктатурата и корупцията у нас. Защо ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар