Медиите в Китай определят централата в Тузла като част от амбициозната инициатива „Един пояс, един път“. Държавното босненско предприятие Elektroprivreda Bosne-i-Hercegovina (EPBiH) се опитва да обособи сметище за отпадъците от дейността на предприятието близо до населеното място Шицки Брод, пише Energy Reporters.
Лекарите от Тузла предупреждават, че респираторните заболявания, причинени от замърсяването на въздуха, нарастват, особено сред малките деца. 20% от всички страдащи от белодробни заболявания в страната се намират именно в Тузла.
Секретариатът на енергийния съюз на ЕС оспорва заема от Китай с мотива, че не е в съответствие с Договора на ЕС за енергийния съюз.
Ролята на Китай
Според експерти Китай е единствената страна, която продължава да бъде склонна да финансира проекти, базирани на въглищата в Западните Балкани. ЕС, Световната банка и други финансови институции продължават своята работа по постепенно премахване на субсидиите за въглищата и намаляването на емисиите на парниковите газове.
Доклад, публикуван от конференцията по сигурността в Мюнхен през 2019 г., показва, че през 2017 г. Босна дължи 14 на сто от общия си външен дълг на Пекин.
инвестиции
Сърбия не изостава в това отношение
Фокусът се измества към Сърбия, където правителството планира изграждането на въглищна електроцентрала с капацитет от 350 MW в Костолак – нещо, което може да осуети стремежа на Белград да се присъедини към ЕС.
От Unearthed посочиха, че проучванията за осъществимост на проекта са подценили текущите разходи в рамките на пазара на въглеродни емисии в блока. Производството на въглища е спаднало през 2019 г. с 19 на сто за целия ЕС. В същото време Сърбия води преговори с блока за евентуалното си присъединяване през 2025 г., ако, разбира се, успее да реши казуса с Косово.
Въглищните централи са проектирани да работят до 40 години, като повечето европейски страни се опитват да постигнат общо съгласие за определяне на ясни срокове за прекратяване дейността на всички подобно съоръжения.
При проучване на депото за отпадъци на старата въглища централа в Тузка от 2015 г., извършено от чешкия Университет по химия и технологии, са открити в почвените проби елементи като никел, хром, кадмий, арсен и живак. В някои земеделски култури в района са открити завишени нива на канцерогенен кадмий.
„Мръсното" наследство
Съществуват 16 въглищни електроцентрали от ерата на комунизма, които се намират на територията на Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора, Косово и Сърбия.
Друго проучване, публикувано в началото на тази година, сочи, че въпросните централи са отделили повече серен диоксид през 2016 г., отколкото всичките 250 въглищни централи в ЕС взети заедно.
Според документа емисиите, отделени от тези централи струват между 6 и 11 млрд. евро годишно на правителствата за разходи за здравеопазване и са виновни за 3900 смъртни случая в Европа всяка година.
преди 4 години У нас е чисто, защото благодарение на Маришките централи, големите градове се топлят предимно на ток с климатици, а не дърва и въглища и пелети, като навсякъде на Балканите. Изчакай да ги спрат или да опънат цената на тока и ще видиш гадорийките как ще подскочат в БГ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ами като дуxне ветъра наобратно става голема гадост .... ако си бил в стара загора ще знаеш ... :))) ... отвори картата , дето Аспарух е дал сайта , и ще видиш накъде дуxа вятъра и накъде отнася гадорийките ... те затова е чистичко у нас ... хубаво направено и спретнато сайтче ... бая работа има зад него ... позяпай ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Стара Загора и Раднево, където са Мариците и бълват пушек от изгорелите 30 000 000 /милиона/ тона въглища всяка година са най-екологично чисти според Аспаруховата таблица. Това веднага опорочава целия материал и го прави най-най-обикновена фейк пропаганда. Зелените сте жалка картинка, платени дилетанти с истерично-догматични постулати,нямащи нищо общо с действителността. Рано или късно ще лъсне голия ви ...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години грешиш ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Да, то и след Чернобил пак "нямаше проблем". *** сте елементарни за манипулация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години хаха ... по Тошово време си работеха всички заводи , ама нямаше зелена сорросоидна *** да лае ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ...не беше отдавна времето, когато всичко голямо а и не само голямо беше на въглища и мазут, но такъв проблем с въздуха нямаше, или греша? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това са глупости. Да живеят въглищата! Българинът без сажда не може. Скапаният Европейски съюз иска да ни открадне сярата от въздуха, както вече ни открадна оловото от бензина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години двата минуса сигурно нямат търпение , да им докарат още европейски отпадъкк за горене , та да се надишат на воля ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години а горенето на *** от ЕС как въздейства ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар