Според ново проучване Русия предлага най-добрите инвестиционни условия за германския семеен бизнес сред седем големи нововъзникващи пазари. Следват я още две авторитарни нации: Турция и Китай. Това е оценката на икономистите от Центъра за европейски икономически изследвания в Лайбниц (ZEW) в проучване, публикувано във вторник и извършено по поръчка за базираната в Мюнхен фондация Familienunternehmen („Семеен бизнес“).
Икономическите изследователи извеждат едно противоречиво заключение: влошаването на демокрацията и свободите в страни като Турция, Русия или Китай „вече частично се е отразило на условията за семейния бизнес“, се казва в проучването. „В същото време могат да се видят и подобрения в институционалната среда, които са от значение за семейните предприятия“.
Има се предвид, наред с други неща, по-добра защита на кредиторите в Турция и по-остри действия срещу корупцията в Китай. Русия е напред в проучването, защото страната разполага с добре обучени служители и добри условия за финансиране.
Южна Африка, Мексико, Индия и Бразилия са на задните четири места. Южна Африка беше на второ място в първото издание на класацията на страните през 2017 г., но сега е много по-зле, твърдят икономистите от ZEW. Това се дължи главно на корупцията, високите цени на енергията и ненадеждните захранвания с електричество.
Германските семейни компании в никакъв случай не са само средноголеми компании, но и големи компании като технологичната група Hanau Heraeus, която до голяма степен е непозната за обществеността, но генерира приходи от продажби от над 20 млн. евро през 2018 г.