Това не е задача, която много хора биха харесали, но новият финансов министър на Румъния иска да наложи контрол върху бюджетния дефицит, който се очаква да стане най-широкият в рамките на Европейския съюз (ЕС) през следващите години, съобщава Bloomberg.
Флорин Къцу, който е представител на Национално-либералната партия, и който пое поста само преди седмица, ще изложи плановете си за справяне с дефицита в четвъртък. Той вече призна, че целта за бюджетния дефицит за тази година, свиване до 2,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, е недостижима.
Дефицитът, поддържан от увеличените разходи на предишната администрация, се превърна в ключов тест за новия кабинет, който иска да избегне наказание от ЕС за превишаване на фискалните граници на блока.
Но запълването на бюджетната пропаст ще бъде сериозно предизвикателство. Ако не бъдат предприети действия, Европейската комисия (ЕК) прогнозира, че бюджетният дефицит ще надхвърли 6% от БВП на Румъния през 2021 г., или двойно на сегашния общоприет таван.
Прогнозите включват последното обещание на правителството за двуцифрен ръст на пенсиите през 2020 г. и 2021 г. Преодоляването на тези обезщетения ще бъде трудно за новия кабинет на малцинството на премиера Людовик Орбан.
румъния
„При липса на коригиращи мерки бюджетният дефицит ще нарасне до нива, които биха могли да поставят Румъния в процедура за прекомерен дефицит през следващата година, да предизвикат отрицателен отговор от рейтинговите агенции и да доведат до увеличаване на разходите по заеми“, предупреждава Еуген Синка, икономист в Erste Group Bank AG в Букурещ.
Ранните сигнали показват, че проблемът може да бъде дори по-сериозен от очакваното.
"Ние откриваме нови дупки в бюджета всеки ден", посочи от своя страна премиерът Лудовик Орбан, добавяйки: „Проблеми, които изискват незабавна намеса.“
Къцу е изправен пред трудна задача, тъй като бюджетният дефицит достига 21 милиарда леи (4,9 млрд. долара) през през първите девет месеца на 2019 г.