„Турски поток“
През 2020 г., когато договорът за транзит между „Газпром“ и "Нафтогаз" приключи, обемите, които понастоящем се изнасят през Трансбалканския газопровод за Турция, могат да бъдат пренасочени към „Турски поток“, притежаващ годишен капацитет от 15,75 млрд. куб. м.
Планира се чрез новия проект Русия да доставя газ до Унгария през Турция, България и Сърбия. Съществуват обаче индикации, че проектът - който ще разчита на съществуващата национална инфраструктура, част от която е голям участък от трансбалканската линия, както и нови тръбопроводи, ще бъде забавен поне до 2021 г. поради продължаващи правни проблеми в България.
Трансбалкански газопровод: реверсивни, двупосочни потоци
След края на договора между Русия и Украйна, около 14 млрд. куб. м природен газ годишно ще бъдат пренасочени от Трансбалканския газопровод към „Турски поток“ и по-голямата част от съществуващата транзитна инфраструктура може да остане празна, което позволява на страните по маршрута да обърнат потоците и да установят двупосочен коридор.
До завършването на втората тръба на „Турски поток“, „Газпром“ може да продължи да транспортира някои по-малки обеми през Трансбалканския коридор до държави като България и Гърция, които имат дългосрочни договори за доставка, ненадвищаващи 3 млрд. куб. м годишно.
Въпреки това, капацитетът може да бъде резервиран от други компании в обратен поток в турско-българския участък след съответните надстройки от миналата година. Резервен капацитет по тръба No1 на трансбалканския маршрут, която свързва румънската граница с Украйна по същия маршрут, също трябва да бъде наличен.
С увеличаването на капацитета за внос и транзит в Турция и Гърция, Анкара иска да подпише споразумение за взаимно свързване със София, за да позволи турския износ на LNG да може да достигне до страните от целия регион още на 1 януари 2020 г.
Необходими са спешни действия
Докато извършването на техническите дейности - например, увеличаването на компресията или въвеждането на нови измервателни станции - само по себе си не трябва да бъде предизвикателство, трудността се крие в заинтересованите страни по маршрута, които работят в унисон, за да превърнат Трансбалканския газопровод в коридор за износ на LNG и алтернатива на регионалните проекти от Русия.
Операторът на румънската газопреносна система Transgaz не успява да приложи правилата на Европейския съюз (ЕС) за достъп на трети страни до връзката с Украйна след изтичането на транзитния договор за тръба 1 през 2016 г. въпреки големия интерес към резервирането на капацитет в тази точка на свързване.
За момента всички погледи са насочени към България, която да разреши правните проблеми и да изгради своя участък от „Турски поток“, за да гарантира, че ще осигури достъп до неруски доставки на газ и инфраструктура.
Ако този прозорец бъде провален, коридорът на „Турски поток“ ще бъде пуснат в експлоатация и критичната инфраструктура отново ще бъде блокирана, за да обслужва интересите на „Газпром“, пише Аура Сабадус.
преди 5 години "И така една бакалска сметка. ..." ...мисля си, че и бакалия да отвориш ще си .....валат, трохар! /...от трохи. ...работи за трохи,живее с трохи ....мозък- троха!/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Лаппай чуррки и не ме занимавай!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Нищо не мога да ти кажа - имам достатъчно акъл, за да не се занимавам с глупости като тебе - да правя бакалски сметки на Газпром. Ако е верно, че икономиката на Русия се крепи на него и Роснефт, начи екстра си се справя, щот икономиката на Русия в момента може да изглежда зле само на тези, които идея си немат как и на какви магии всъщност се крепи икономиката на великите ЕС и САЩ и кой как ще преживее следващата криза, която *** на вратата... Приличаш на футболен фен от най-жалките, дето немат какво да ядат, щото последните кинти са си дали за бира и спрей, за се напият и да пишат по стените люти закани към врага... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ***, забравих да те питам колко от вас са чували, че Норвегия доставя на Европа токова газ, колкото и русия? Но за тях е просто бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Първоначалното натрупване на капитала е много бързо и рационално когато се случи чрез кражба. Признавам, ако тази теза е изповядал късичкия клептоман съм съгласен. Всичките газопроводи са присвояване в особено големи размери. Особено показателен е случая със Силата на Сибир. Ти ми кажи колко струва и защо толкова. Няма да ти обяснявам кой и как точи Газпром, сам се информирай. И ако си в състояние обясни защо наркоманите от Купертино правят по-голяма печалба на година(70 млр$) от капитализацията на Газпром(към 60 млр $). Защо Ексон или Шел с 5 пъти по-малко служители имат няколко пъти по-големи обороти от " гиганта" Газпром.Естествено че няма да фалира, зад него стои държавата и най-вече монопола и природните ресурси на цяла русия. Но тя не живее, не се развива, тя вегетира. И именно ситуацията в която Ердоган ви мина отзад е показателна. Има поток няма договорени обеми и най-вече цена. и един поток на празните приказки - Турски или Син, сам си избери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Това, разбира се, ако беше така, както го списваш тука (от години), щеше да е истинска драма за руската държава и тя отдавна щеше да е не само икономически, но и политически и даже физически в киреча... Всичко би било според твоите прогнози и концепции, но при едно дребно условие с две подусловия: 1. Ако в Газпром и в Кремъл не бачкаха умни и корави мъже и ако в следствие на това Газпром не правеше планини от кинти и 2. Ако ти не беше мумифициран от мизерия мишок, а некой, който върти бизнес и прави поне 1/1000 от кинтите на Газпром, та да го признаеме за поне (само) 1000 пъти по-негоден от Милер и Ко... ;) :lol:А то така излиза, че ти си по-умен от сичките, но още по-зле - те са толкова тъ пи, че вече поне 5 години не се съобразяват с прогнозите ти и само строят тръба след тръба... да се чуди човек за кво ли са им... Не само празни приказки, ами и празни газпромски джобове требваше да гледаме, ама нещо йок... ;) : lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години И така една бакалска сметка. Ако Турция за 5 месеца внася от русия 6.8 млр кубически метра, за една година ще внесе 13-14 млр куб. метра. Това е по-малко от капацитета на Турски поток. И стигаме до въпроса, а какво ще прави Син поток със своя капацитет от 16 млр куб метра. Ще стои празен. Или както казваше един мой познат, големите руски енергийни проекти - големи руски празни приказки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар