Гръцката консервативна партия „Нова демокрация“ успя да спечели парламентарните избори в неделя, след като прекара четири години в опозиция преди това, побеждавайки партията на сегашния министър-председател Алексис Ципрас, пише Euractiv.
Ето кои са четирите неща, които научихме от изборите в Гърция:
Връщане към двупартийното управление?
След като Гърция най-накрая започна да показва ясни признаци за излизане от 10-годишната криза, местната политическа сцена изглежда се завръща към двупартийната схема на управление между партия СИРИЗА и „Нова демокрация“ на Кириакос Мицотакис.
Заедно двете партии събраха в неделя общо 70% от гласовете, нещо, което не е било регистрирано в Гърция от 2009 г.
По време на изборите през 2012 г., под тежестта на финансовата криза, СИРИЗА и „Нова демокрация“ заедно успяха да съберат едва 36% от гласовете на избирателите.
През 2009 г. двете основни партии спечелиха 77% от електората, докато през 2007 г. постижението беше още по-впечатляващо – 80%.
Династията Мицотакис
Мицотакис стана последният в дългия списък от гръцки премиери, който встъпва на поста, следвайки стъпките на своя баща, а в конкретния случай – и на своя дядо.
Бащата на Мицотакис – Константин, един от най-дълго служещите парламентаристи, изпълнява длъжността министър-председател в периода 1990-1993 г.
В страна, където подобни връзки в политиката не са нещо необичайно, семейните връзки на Мицотакис са безпрецедентни поради факта, че неговият племенник заема поста на кмет на Атина.
Новият кмет на столицата Костас Бакоянис беше избран през май. Неговата майка Дора е била първата жена кмет на Атина по време на Олимпийските игри в Гърция през 2004 г.
Успехът на изборите на двамата мъже потвърждава влиянието, което има кланът Мицотакис в Гърция, изпреварвайки в това отношение родовете Папандреу и Караманлис.
През 2009 г. Георгиос Папандреу стана третият представител на своята фамилия, който сяда на премиерския пост на страната, след като това направиха неговият баща и дядо.
Няколко години преди това, Костас Караманлис пое премиерската щафета от своя чичо Константин Караманлис, човекът който вкара Гърция в Европейската икономическа общност.
Спад в активността
Социологическите анализаторите се страхуваха, че Гърция може да стане свидетел на най-слабия вот в историята на страната от първото лятно гласуване през 1928 г. В крайна сметка въздържалите се бяха 42%, което сигнализира за пореден път относно постоянния спад в избирателната активност през последното десетилетие.
Мицотакис призова гърците да излязат и да гласуват, дори когато температурите достигаха 38 градуса по Целзий в някои части на страната.
„Имате достатъчно време първо да отидете на плажа и след това да гласувате“, подчерта лидерът на „Нова демокрация“ преди изборите.
През май по-малко от 59% от регистрираните гласоподаватели гласуваха за Европейски парламент, както и в първия кръг на местните и регионални избори. Седмица по-късно, активността спадна под 42% по време на втория кръг на местните избори.
Десетилетие преди това почти 71% от електората дава своя глас.
Официално, в Гърция гласуването е задължително и въздържането на теория е наказуемо, като, разбира се, наказанието никога не се прилага.
Аутсайдерите
Хората, които нямат зад гърба си политическа кариера, но все пак разполагат с достатъчно желание да вземат участие в надпреварата за парламентарните избори в Гърция, често получават стабилна подкрепа от избирателите. През 2015 г. гласоподавателите подкрепиха Василис Левентис, 63-годишен мъж, който е прекарал по-голяма част от живота си в атаки срещу местната корупция в телевизионно токшоу.
Този път беше ред на друг представител на аутсайдерите – телевизионният водещ Кириакос Велопулос, лидер на новата националистическа партия „Гръцко решение“.
Велопулос, който е с явна проруска ориентация и държи снимка на руския президент Владимир Путин в своя кабинет, е осъден от църковни служители за разпространение на писма, за които се твърди, че са написани от Исус Христос.
Вижте повече във видео материала!
преди 5 години Научихме,че бившите управляващи в Гърция не са се научили от нашите как да броят бюлетините ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар