Всички проекти от общ европейски интерес, които се изпълняват от Електроенергийния системен оператор (ЕСО ЕАД), са със статут на обекти от национално значение. С тяхното осъществяване ще се отговори на основните инфраструктурни нужди за повишаване преносната способност на електроенергийната система в Югоизточна Европа по направление Север-Юг“. Така енергийният министър Теменужка Петкова отговори по време на парламентарния контрол на запитване за статуса на изпълнение на проектите в ЕСО.
Тя информира, че общата дължина на новите електропроводи e приблизително 467 километра с инвестиционна стойност 245 млн. евро.
„Към момента ЕСО има сключени споразумения за безвъзмездно финансиране с европейски средства на стойност над 102 млн. евро или приблизително 42% от общата им инвестиционна стойност“, посочи Петкова.
„Проектите се изпълняват в пакет, като началото беше поставено на 22 ноември миналата година с откриването на строителството на съоръженията за присъединяване на новия вътрешен електропровод 400 kV между Добруджа и Бургас в подстанция „Бургас“. На 15 май, тази сряда, в присъствието на представители на Изпълнителна агенция „Иновации и мрежи“ към Европейската комисия, ЕСО постави началото на изграждането на вътрешния електропровод 400 kV от Електрическа подстанция „Марица изток“ до подстанция „Бургас““, припомни министърът.
По думите ѝ въвеждането в експлоатация също предстои да бъде изпълнено поетапно, като се започне от 2020 година с електропровода между подстанция „Марица изток“ и „ТЕЦ Марица изток 3“, последван през 2021 година от останалите три вътрешни електропровода и в началото на 2023 година с междусистемния електропровод между подстанция „Марица изток“, България до подстанция „Неа Санта“, Гърция.
Проектите, реализирани от ЕСО, са обединени в две основни групи.
Първата, включва междусистемния електропровод 400 kV между България и Гърция от п/ст „Марица Изток“ до п/ст „Неа Санта“ и вътрешните електропроводи 400 kV между п/ст „Марица изток и п/ст „Пловдив“, между п/ст „Марица изток“ и „Открита разпределителна уредба на ТЕЦ Марица изток 3“ и между п/ст „Марица изток“ и п/ст „Бургас“.
Втората група предвижда подсилване на междусистемната свързаност между България и Румъния и включва проекта за изграждане на електропровод 400 kV между подстанция „Варна“ и подсанция „Бургас“ на българска територия и два електропровода на румънска територия.