Гръцкият премиер Алексис Ципрас спечели вот на доверие няколко седмици преди изборите за Европейски парламент, които ще бъдат първи тест за шансовете на правителството му за преизбиране на парламентарните избори в Гърция през есента, съобщава Ройтерс.
Резултатите след окончателното преброяване на гласовете показват, че 153 депутати са подкрепили правителството в 300-местния парламент. Общо 289 депутати са взели участие в гласуването.
Правителството на Ципрас, чийто мандат приключва през октомври, изостава в обществените допитвания от консервативната опозиция. Изборите за Европейски парламент на 26 май ще се проведат едновременно с местни избори в страната.
По-рано тази седмица правителството обяви поредица от мерки за 2019 и 2020 г., целящи да облекчат финансовия натиск върху гърците, включително намаляване на данъците и постоянна помощ за пенсионери, чиито доходи са намалели по време на дълговата криза в Гърция, започнала преди десет години.
Гърция излезе от третата си спасителна програма през август миналата година и преизпълнява фискалните си цели, което дава на Ципрас възможност да развърже кесията в годината на избори, отбелязва Ройтерс.
„Мерките за подкрепа, които предлагаме и които ще бъдат гласувани много скоро, са постоянни, те са справедливост за мнозина, отмъщението за жертвите им…зората на нови, по-добри дни за нашата страна“, каза Ципрас пред депутатите преди гласуването.
Кредиторите на страната от ЕС и МВФ, които наблюдават икономическия напредък на Гърция след спасителните програми, все още не са дали оценката си за последиците от мерките.
Представители на кредиторите и на правителството обсъдиха изявленията на Ципрас по време на преглед на представянето на страната след края на спасителните програми тази седмица и представители на финансовото министерство съобщиха, че „диалогът продължава“.
Атина е поела ангажимент да постига първичен бюджетен излишък от 3,5% до 2022 г. Правителството очаква фискалното преизпълнение да достигне 1,14 млрд. евро тази година, а разходите за помощи за пенсионерите се изчисляват на 800 млн. евро.
То обяви и създаването на доверителна сметка, където ще бъдат депозирани 5,5 млрд. евро в идните дни, като гаранция за кредиторите, че Атина ще изпълни целите и задълженията си за намаляване на дълга в тригодишния период.
Според представители на ЕС все още не е решено дали заделянето на средствата е уместно като гаранция. Въпросът може да бъде обсъден на среща на финансовите министри от еврозоната по-късно този месец или през юни.