Стево Пендаровски ще бъде новият президент на Северна Македония. Това показват предварителните резултати от втория тур на изборите в неделя, съобщи на пресконференция председателят на Държавната избирателна комисия Оливер Дерковски, цитиран от агенция МИА.
След преброяване на 98% от гласовете става ясно, че кандидатът, подкрепян от управляващите, получава 51,83% от вота или 423 292 гласа. Опонентката му от опозицията Гордана Силяновска-Давкова е събрала 363 980 гласа или 44,57 процента.
По думите на Дерковски на втори тур от президентските избори са гласували 46,44% от избирателите или 816 649 души от записаните 1 808 131 души в избирателния списък. По думите на председателя на ЦИК вотът е преминал спокойно, без никакви забележки за нередности при гласуването.
В изказване след резултатите от вота Пендаровски заяви, че ще бъде президент, от който македонският народ няма да се срамува.
„Това е победа на мнозинството граждани на Република Северна Македония, които независимо от етническата или политическата си принадлежност се обединиха. Продължаваме напред и никога повече режим“, заяви той, имайки предвид управлението на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ.
Лидерът на управляващата партия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) и премиер на страната Зоран Заев от своя страна посочи, че налице са били едни успешни, демократични и кристално чисти избори.
От своя страна ръководителят на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски коментира в неделя вечерта, че Силяновска-Давкова е загубила заедно с народа заради фалшифициране на вота и изборно инженерство.
Вотът за избор на държавен глава се превърна в тест за усилията на Македония да се присъедини към НАТО и Европейския съюз, коментира Bloomberg. Пендаровски, бивш президентски съветник, спечели с обещание да даде тласък на страната по евроатлантическия й път, след като тя получи зелена светлина за членство в Алианса през февруари.
Една от водещите теми в кампанията за избор на държавен глава бе новопромененото име на страната, което стана и причина за ускоряване на процеса по евроатлантическата й интеграция.
В продължение на десетилетия Гърция настояваше бившата югославска република да промени името си, твърдейки, че то предполага териториална претенция за северна гръцка провинция, носеща същото название. Новото име беше официално ратифицирано по-рано тази година.
Но споразумението продължава да разделя македонците и категорично засенчи всички други въпроси по време на кампанията за президентските избори.