IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК: Отношенията с Румъния стават по-сложни

Забраната за напускане на румънската страна, която съдът наложи на кандидата за Главен прокурор на ЕС Лаура Кьовеши, усложнява отношенията между Букурещ и ЕС

13:30 | 31.03.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Лаура Кьовеши. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Лаура Кьовеши. Снимка: Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) призна, че отношенията ѝ с Румъния, която в момента председателства Съвета на Европейския съюз (ЕС), са станали „по-сложни“ заради случая с румънския кандидат за европейски Главен прокурор Лаура Кьовеши и наложените ѝ ограничения да не напуска страната, съобщава Euractiv. 

Кьовеши е почти в края на процедура за одобряването ѝ за първия Главен прокурор на ЕС. Но в родината си тя е обект на поредица обвинения и остри критики от управляващите социалдемократи, опитващи се да отслабят борбата с корупцията.

Говорителят на ЕК Маргаритис Схинас беше помолен да коментира новината от Букурещ, споделяйки, че изпълнителният орган на ЕС следи внимателно развитието на текущия подбор на кандидати за Главен прокурор.

„От решаващо значение е всички кандидати, допуснати от независимия селективен панел, да бъдат третирани справедливо в хода на изборния процес. Ето защо Комисията призовава румънското правителство и румънските власти да зачитат изцяло принципа на лоялно сътрудничество от Договора относно процедурата за подбор на европейски Главен прокурор“, посочва Схинас.

Според него „всички кандидати трябва да могат безпрепятствено да участват във всички етапи на процедурата за подбор“.

По думите на Схинас се наблюдават събития, които влошават обстановката.

„Имаме средствата за намеса, когато му дойде времето“, добави той по повод възможностите, залегнали в механизма за наблюдение.

Говорителят отбеляза, че първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс и румънският премиер Виорика Дънчила са провели телефонен разговор още в четвъртък.

„Работата около румънското председателство продължава успешно, но всички тези събития правят по-сложен политическият климат и изискват от нас да следим отблизо ситуацията“, добавя още Схинас.

Механизмът за наблюдение беше въведен през 2007 г. и все още продължава. В последния доклад от миналия ноември Комисията подчерта някои сериозни свои опасения относно Румъния.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:58 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още