IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Украйна още е далеч от полезрението на чуждестранните инвеститори

Делът на сивата икономика в страната възлиза на 45% от БВП

15:56 | 30.03.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Украйна извървя дълъг път. Под заплахата от спиране на плащанията от четири години насам и отслабена от главозамайващия спад на валутата си, гривна, „страната оздрави финансите си и се върна отново на пътя на растежа“, смята Вероника Мовчан от Института за икономически изследвания. През 2018 г. ръстът на брутния вътрешен продукт достигна 3,7% и тази година отново ще надхвърли 3%, а публичният дефицит възлезе на 2,3% от БВП, намалявайки с осем пункта спрямо началото на кризата, предизвикана от конфликта с Русия. Инфлацията падна под прага от 9% спрямо 14% преди една година, пише френският вестник Les Echos.

В контраст с преобладаващото протакане след обявяването на независимостта на страната през 1991 г. важните реформи бяха осъществени. Банковият сектор е изчистен с цената на национализирането на фалиралата банка ПриватБанк. Публичните пазари вече се управляват прозрачно, цените на държавните услуги бяха освободени за сметка на някои директни помощи за бедните домакинства.

Според Александра Матвитчук от неправителствената организация „Център за граждански свободи“ рецептата е била „тласък от страна на гражданското общество и още един от страна на международната общност“. Международният валутен фонд (МВФ) в крайна сметка прие през декември миналата година спасителен план от 3,9 млрд. долара с незабавно деблокиране на транш от 1,4 млрд. долара.

Наред с това икономиката намали зависимостта си от въглища, стомана и зърно благодарение отчасти на факта, че повечето мини се намират в източните области, контролирани от Москва. Близо половината от износа на украински стоки се състои от преработени продукти, а в страната се развива бурно индустрията на 3D принтирането и на информационните технологии. В сектора са заети 185 хил. програмисти и той е вторият по големина източник на чуждестранна валута на страната.

Сто от 500-те най-големи компании в света, класирани от списание Fortune, имат офиси в Украйна, сред които Microsoft, Samsung, ABBY, Huawei. В последно време се наблюдава тенденция аудиовизуалната индустрия в света да записва в Украйна.

Ниско равнище на чуждестранни инвестиции

Необходимо е обаче да се направи още много, най-вече за да се променят законите от съветската ера, които например правят почти невъзможно уволняването на служител, дори той да е в затвора, отбелязва адвокат Олег Батюк. Финансовото положение в страната също остава крехко с висок дял на съмнителните кредити, приближаването на крайните срокове за изплащане на значителен държавен дълг и основна лихва от 18% за защита на валутата, която наказва инвестициите.

Украйна продължава да заема 120-о място в света по възприятие на корупцията, а сивата икономика се равнява на 45% от БВП, въпреки че фискалният натиск съвсем не е незначителен – плосък данък от 19,5% върху доходите от заплати и социални осигуровки в размер на 22% от заплатата.

„Преките чуждестранни инвестиции остават смехотворни на стойност 1,7 млрд. долара миналата година“, казва Олег Устенко от фондация „Блейзер“. „Причината е в слабостта на правовата държава и контролирането на икономиката от олигарсите“, допълва той. Пенсионерите, които съставляват една четвърт от населението на страната, преживяват с 90 евро на месец. 500 хил. млади хора на година пък заминават да търсят работа на запад, най-вече в Полша.

Утре в Украйна ще се проведат президентски избори, като фаворит за поста според социологическите изследвания е комикът Владимир Зеленский.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:29 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още