Целите за бюджетните излишъци, наложени от кредиторите на Гърция като част от спасителните условия за справяне с икономическата нестабилност в страната, не са реалистични и ще трябва да бъдат променени, смята европейският комисар по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Euractiv.
След осем години на изтощителна политика на строги икономии Гърция излезе от спасителната си програма през август 2018 г. и оттогава нейните финанси са подложени на засилен надзор, като целта е да постигат първичен излишък от 3,5% всяка година до 2022 г.
По време на своето посещение в Атина Московиси призна, че нивото на първичните излишъци не е реалистично и то трябва да бъде понижено в някакъв момент.
„Тези излишъци не бяха наложени от Европейската комисия“, сподели Московиси, визирайки по-скоро Международния валутен фонд (МВФ) и бившия германски финансов министър Волфганг Шойбле.
Темата за преразглеждане на бюджетните излишъци на Гърция беше повдигната наскоро и от кандидата на Европейската народна партия (ЕНП) за председател на ЕК Манфред Вебер.
Вебер заяви, че ако бъде избран за ръководител на изпълнителното звено на Европейския съюз (ЕС), той ще проучи възможността за преразглеждане на целите за гръцкия бюджетен излишък.