В края на 1993 г. македонският парламент взе решение страната да стане член на НАТО. Оттогава досега Македония има много добри отношения с НАТО, включително и участия в съвместни учения на международната организация. Алиансът има голям принос за омиротворяването на региона. Това каза Александър Йорданов, бивш посланик на България в Македония, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
„На членството на Македония в НАТО трябва да се гледа като много важен факт в балканската архитектура на сигурността. Това ще се отрази благоприятно на процеса на разширяването на Алианса в региона. Ще се гарантира сигурността и стабилността в Югоизточна Европа. Членството в НАТО ще спомогне и за евроинтеграцията на региона“, убеден е той и напомни, че няма вариант, в който страна да стане член на Европейския съюз, без да е гарантирала своята сигурност през НАТО.
Йорданов е на мнение, че в момента няма друга организация освен Алианса, която да носи сигурност не само в региона, а и на много други места по света. Дипломатът е категоричен, че съюзът е гаранция за световния мир.
„Добрата новина след срещата между министър-председателя на България Бойко Борисов и македонския му колега Зоран Заев е, че се планира премахването на вносните мита между двете страни“, посочи предимството на бъдещото споразумение между двете съседни държави Александър Йорданов.
Според бившия външен министър Ивайло Калфин уреждането на отношенията между Гърция и Македония отвори пътя към повече стабилност. “От наш интерес е да сме заобиколени от страни, които са ни съюзници”, коментира той в сутрешния блок на БНТ.
“Македония като част от Югоизточна Европа е част от много силен натиск от политически и геополитически интереси. Влизането на Македония в НАТО означава, че страната ще е част от настъпващи трансформации, посочи Калфин. – От 2014 г. делът на финансиране на САЩ в НАТО е по-малък. Комерсиализиране на интересите ще бъде една от причините НАТО да се трансформират все повече гласове в Европа за собствена отбрана.”
Бившият министър сподели, че НАТО е пакт, от който имат интерес всички европейски държави. По думите му след приемане на Македония в НАТО логична стъпка е да се започне процес по присъединяване към Европейския съюз. “В интерес на България е процедурата да се задейства по-бързо. В порядъка на 7-8 години би бил един добър резултат”, допълни той.
По повод Българското европредседателство Ивайло Калфин смята, че не можем да си преписваме заслуги за подписването на Преспанския договор между Македония и Гърция.
Кога ще се проведат новите президентски избори в Македония? Очертава ли се профилът на бъдещия президент на Македония? Ще бъде ли подведен Георге Иванов за противоконституционни решения? Защо няма да бъде издигната кандидатурата на Зоран Заев? Какви стъпки ще предприеме опозицията на предстоящите президентски избори? Какви са руските интереси на Балканите?
Повече от разговора вижте във видео материала.
преди 5 години ...хайде, хайде! , изостанали били! ...то бива празнословие, но това вашето ми идва вече много! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Честито освобождение на всички македонци от тиранията на азиатските варвари.В ЕС сме само готини държави,не като Евроазийския съюз където всички са бедни,изостанали и половината са мюсулмански държави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години За тебе, ако са братя, за тях си татарин (ако си българин де).Иначе уеднаквяването на историята май пак удари на камък.С 2 думи Тикво-Рапона само изу *** в посока Хегемона.А дано да се бъркам с историята, ама надали! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Честито на братята от Македония! Истинските ни братя, а не онез махмурлясали казаци от север, вече са част семействоти ни и ще допринасят за отбраната на блока, от империята на злото Рушия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар