Един от основните изводи от доклада на Полската електрическа асоциация (Polish Electricity Association), който представя приноса на електроенергийната индустрия в Полша за изпълнението на глобалната политика в областта на климата, е че въпреки неблагоприятните обстоятелства, в това число и доминирането в исторически план на технологиите, базирани на въглищата, енергийният сектор на страната ефективно прилага мерки, които са насочени към ограничаване на емисиите въглероден диоксид, съобщава Euractiv.
Според направения анализ Полша изпълнява ангажиментите си за намаляване на отделените от електроенергийната индустрия емисии и подпомага изпълнението на глобалните и международни споразумения в тази насока.
За трети път страната организира Конференция на страните от Конвенцията, като първата среща от този тип се състоя още през 2008 г. в Познан, като втората се проведе през 2013 г. във Варшава.
От 1990 г. емисиите на въглеродния диоксид в Полша са намалели с приблизително 30%, като енергийният сектор има най-сериозен дял в борбата с тяхното ограничаване.
Изпълнението на климатичните цели, поставени до 2030 г. (най-малко 40-процентно редуциране на въпросните емисии) изисква значителни усилия, като прогнозираните разходи са изчислени на 70 млрд. евро, с мажоритарен дял от инвестициите в сектора на производството.
Според резултатите от проучването на асоциацията, постигането на абсолютен въглероден неутралитет за Полша до 2045 г. ще изисква най-малко 20 млрд. евро допълнителни инвестиции в производствени активи само в онези 128 млрд. евро, изисквани от сценария за близък до нулата въглероден неутралитет.
Очакваният инвестиционен потенциал на енергийните компании в Полша, като се вземе под внимание въвеждането на пазар на капацитет и ограничената политика за дивидентите в сравнение с инвестиционните нужди на сектора (при условие, че целта за редуциране на емисиите е 40% до 2030 г.), показва, че разликата може да достигне най-малко 20 млрд. евро.
Това несъответствие ще трябва да бъде покрито от инвеститори, които не попадат в енергийния сектор, както и чрез подкрепата на фондовете за помощ и Европейския съюз, посочват от асоциацията.
Докладът сравнява развитието на енергийния сектор на Полша с тези на Германия, Испания и Румъния от 2015 г. до 2045 г.
Прави впечатление, че делът на електроенергията, произведена от въглища в Полша се прогнозира да намалее до 2045 г. от около 140 тераватчаса до приблизително 40 тераватчаса, което е понижение от 71,4%, докато за същия период в Германия тези количества ще отбележат спад от 250 тераватчаса до 100 тераватчаса, или 60% понижение.
В това отношение лидер е Испания, при която се предвижда още към 2032 година електроенергията от въглища да бъде намалена до нула.
Понижението за Румъния съответно е от 18 тераватчаса през 2015 г. до 8 тераватчаса през 2050 г., което е спад от 55,5%.
п1