На Балканите се оформят нови сфери на влияние: САЩ закрилят Косово, а Русия защитава Сърбия. Грешно е ЕС да изоставя този изконен европейски регион на произвола на съдбата или в ръцете на други влиятелни играчи, се казва в коментар на Аделхайд Файлке за Дойче веле.
Това, което се случва сега в Косово, следва логиката на един нов световен ред - световния ред на Доналд Тръмп или на Владимир Путин, но не и този на ООН или на ЕС. Затова не е никак чудно, че най-важният застъпник на косоварите са САЩ, докато Русия подкрепя сръбските интереси. Русия застава на страната на Сърбия, а САЩ се изявяват като закрилник на Косово.
В периферията на Европа в момента се маркират границите на нови сфери на влияние. След като миналата година Черна гора стана член на НАТО, а след споразумението за името си Македония може скоро да я последва, на Балканите остават три страни с неизяснена принадлежност в сферата на политиката за сигурност. Това са Босна и Херцеговина, Сърбия и Косово. Макар че ЕС в продължение на десетилетия полагаше дипломатически усилия в региона, там така и не се стигна до сериозно намаляване на напрежението. Остава неясно в каква посока ще се развиват тези страни в бъдеще.
Последните събития в Косово също са симптом за слабостта на международните организации – и най-вече на ЕС и ООН. В стремежа си да уравновесяват противоречивите интереси на своите членове, те не успяват да заемат еднозначна позиция. След събитията от последните седмици те приканват всички страни към умереност, но тези им призиви остават без всякакви последствия и санкции. Особено ЕС загуби не само симпатии, но и авторитет, защото не съумя да предложи на тези страни реална перспектива за членство в общността. А европейската съпротива срещу присъединяването на Западните Балкани се разраства, вместо да намалява.
Логичните последици
Политиците от региона отдавна вече разбраха това и започнаха да преследват свои собствени цели - опазването на личната си власт и защитата на тясно национални интереси в сферата на сигурността и икономиката. За тези хора ценностите на демократична и обединена Европа останаха на втори план.
Така се отвори място за прокарването на частни интереси и изолационизъм вместо на усещане за близост и общност. Косово например налага 100-процентови мита на сръбските стоки и създава собствена армия. Мечтата за общо икономическо пространство между шестте държави от Западните Балкани и за преодоляване на междуособните конфликти между тях явно така и няма да се сбъдне.
Вместо това започва ново премерване на силите. Противниците вече са заели позиция.
Продължението на материала можете да прочетете на Dnes.bg
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 5 години Моля ти се, ние сме над 10 год вътре, а сме още руски васали... ЕС почти няма влияние тук, не е и имала, а май не е искала да има. ... или поне аз.не.виждам такива амбиции към момента отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Едни излизат , други дето още не знаят какво е искат да влязат ...движение . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Точно сега. Балканските държави които още не са членове на ЕС, неудържимо дрaпат да влязат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години преди втората световна .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години А кога ЕС е имал влияние на Балканите?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години КОй ти ги бръсне за слива ООН и ЕС ? Безгръбначни организации напълно заслужаващи отношението към тях ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар