IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Демографската криза в Сърбия: много лозунги, малко пари

Почти всеки трети младеж в Сърбия е безработен и не получава никакви помощи и несигурността кара мнозина да се колебаят

21:52 | 10.12.18 г. 1
<p>
	Белград, Сърбия.<em> Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Белград, Сърбия. Снимка: Архив Ройтерс

"Раждайте без забавяне!", "Имаме нужда на първо място от любов и бебета!": в Сърбия, тъй като няма много пари за раздаване, правителството набляга все повече на лозунгите, за да се справи с демографската криза, която опразва страната, пише в свой анализ Франс прес, цитиран от БТА.

Свързан с масовата емиграция, главоломният спад на раждаемостта стана причина населението на балканската страна тази година да спадне под прага от 7 милиона души, сочи официалната статистика.

Раждаемостта в Сърбия е една от най-ниските в Европа. Световната банка я изчислява на 1,5 деца на жена при необходими 2,1 за запазване на населението. Според ООН през 2050 г. жителите на Сърбия ще бъдат с още 15% по-малко.

Властите търсят решения, понякога отчаяни. Президентът Александър Вучич призова през пролетта да се строят ниски жилищни сгради. Причина е "проучване, според което, когато бъдат построени 40-етажни блокове и в тях бъдат настанени 110 двойки, утре ще има 120 или 130 деца, докато в къщи или в дву-, три- или максимум четириетажни сгради, ще има 210 или 220 (деца)".

Според Славица Джукич-Деянович, министърката без портфейл, която отговаря за демографията, "факт е, че в покрайнините на градовете, когато сградите имат дворове, където децата да играят, а родителите да пият кафе. . . се чуват по-често радостта и виковете на децата".

В началото на 2018 г. правителството започна национална кампания, в която всеки можеше да предложи лозунг. "Мамо, не искам да съм сам. Татко, искам братче", "Стига думи! Нека се чува плач на бебета!", гласяха, например, някои предложения.

"Не правете нищо, просто раждайте"

Компаниите, които подкрепят своите служители, станали млади родители, ще получават награди.

И един нов закон въвежда помощи, които може да достигнат до 250 евро месечно в продължение на 10 години, за многодетните семейства, с повече от три деца - сума, която не е за пренебрегване, когато средната заплата е около 400 евро.

"Майка, която роди трето или четвърто дете, ще получи 30 000 динара от държавата, за да не прави нищо. . . просто, за да ражда", коментира президентът Вучич.

Майките, които вече са родили три деца преди този закон да бъде гласуван в края на 2017 г., нямат право на тези бонуси. В повечето случаи, според Татяна Мацура, опозиционен депутат, борещ се за въвеждането на истинска семейна политика, тези промени няма да компенсират хроничния недостиг на средства и проблеми. "Законът предвижда една жена да трябва да работи 18 месеца без прекъсване, за да получава помощи по време на своя отпуск по майчинство", дава тя пример пред Франс прес.

И какво се случва "с многобройните жени, които работят на черно", пита тази адвокатка, която твърди, че е получила сигнали за такава практика от повече от 1000 жени. Според различни оценки над една четвърт от населението на Сърбия в трудоспособна възраст работи на черно - дял, който е още по-висок при жените.

Уязвими, тъй като законодателството слабо ги защитава, сръбкините, които декларират доходите си, често биват уволнявани, след като се върнат от отпуск по майчинство, казва Татяна Мацура.

Масова емиграция на младите

Почти всеки трети младеж в Сърбия е безработен и не получава никакви помощи и несигурността кара мнозина да се колебаят.

Наета на непълен работен ден, Кристина Маркович, 22-годишна дипломирана икономистка, живее с безработен.

"Искаме да направим семейство, но не и докато нямаме стабилна работа" със социално осигуряване, казва младата жена, според която новото законодателство влошава нещата за жените, които взимат заплата, осигуряваща спокоен живот.

Те ще получават само 1200 евро, а не еквивалента на пет заплати, както преди. Такъв е случаят с Андрияна Маринкович, 33-годишна майка на бебе: "За щастие, моята работодател реши да плати разликата, което ми позволява да остана в отпуск по майчинство. В противен случай трябваше да се върна на работа."

Според министър Джукич-Деянович "всяка година семействата, на които им се ражда първо дете, намаляват с 1000". "Онези, които напускат Сърбия, са средно на по 27,8 години" - "възраст, на която би трябвало да станат родители". "Трябва да се заемем с въпроса за миграцията - нещо, което Сърбия не е направила досега", казва тя. Залогът не е просто да бъдат убедени сърбите да правят деца, но и да останат в страната. 

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:33 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 10 rate down comment 0
neverland
преди 5 години
Имайки предвид, че става дума за балканска страна, кюфтета, кебапчета и повече Горан Брегович...предлагам следния пропаганден лозунг:"Не натискайте дистанционното на телевизора, натиснете жената!"или"Не ме гледай сърбино, жена ти е в другата стая"и надъхващото "Атака, за Сърбия!" :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още