Русия ще разчита на своите олигарси като източник на инвестиции на обща стойност 120 млрд. долара, които трябва да бъдат усвоени до края на четвъртия мандат на руския президент Владимир Путин, изтичащ през 2024 г., информира сайтът на Bloomberg TV Bulgaria.
Повишаването на размера на инвестициите от 15-20% е част от плановете на Путин да достигнат една четвърт от брутния вътрешен продукт на Русия.
Ако Кремъл изпълни намеренията си това би оставило акционерите с по-малко пари, тъй като капиталовите разходи в компаниите се финансират от печалбата.
Руската икономика изпадна в застой след редицата санкции, които бяха наложени от САЩ заради конфликта в Украйна и енергийната експанзия на страната в Централна Европа.
„Да принудиш компании да инвестират в определени проекти или да извършиш конфискация са сходни действия“, коментира главният икономист на Alfa-Bank в Москва Наталия Орлова.
„Това означава, че печалбата на компаниите ще става все по-трудно предсказуема“, добави тя.
Американските санкции и неблагоприятният бизнес климат карат инвеститорите да бъдат предпазливи към нови инвестиции, което отслабва надеждите на Кремъл за икономически растеж.
Преди месец високопоставен съветник в руското правителство шокира инвеститорите и магнатите с предложението си да се увеличат данъците, за да бъдат събрани 7,4 млрд. долара от най-големите мини, металургични и химически компании в Русия. Бизнес общността в страната и депутати от управляващата партия се обявиха против това предложение. Поради тази причина властите предприеха по-мек подход, предлагайки специални данъчни облекчения и други стимули за компании, които биха финансирани нови проекти.
Целта на Министерството на финансите в Русия е да увеличи допълнително инвестициите с 8 трлн. рубли до 2024 г., когато президентският мандат на Путин изтича, твърди говорителят на министерството Андрей Лавров.
Правителството смята, че годишните инвестиции трябва да се повишат с 19 трлн. рубли от сегашните нива до края на настоящия президентски мандат, за да може да се изпълни целта на Путин за ръст на брутния вътрешен продукт.
Кремъл разчита на инвестиции с държавни пари в изграждането на нови пътища, железопътни линии и други инфраструктурни проекти съвместно с големите държавни компании.