Руските държавни банки държат над 60% от активите на банковия сектор в страната, съобщи „Известия“, като се позова на рейтинговата агенция „Експерт РА“. Първите пет кредитни институции управляват 64,5% от всички депозити на гражданите и генерират основната печалба в сектора.
Това може да се отрази негативно на конкуренцията, да лиши потребителите от избор и да влоши качеството на услугите, но същевременно намалява рисковете и улеснява контрола върху сектора, казват експерти.
Първите пет банки отговарят за 60,7% от активите на сектора, 63% от капитала и 64,5% от вложенията, според анализа, базиран на отчетите на финансовите организации към 1 юли. Концентрацията в Русия е по-силна спрямо други страни. В САЩ петте най-големи банки държат 43% от активите, в ЕС — 32%, отбелязва Вячеслав Путиловский от рейтинговата агенция.
Руската централна банка заедно с Федералната антимонополна служба (ФАС) са анализирали конкуренцията на финансовия пазар в страната. Повечето сегменти, включително банковия, могат да бъдат описани като олигопол с конкурентно обкръжение, казват пред „Известия“ от Централната банка.
Олигопол е ситуацията на пазар, на който се съревновават съвсем малко компании — от 2 до 15. Обикновено участниците не се конкурират ценово, за да не се ощетяват помежду си.
В топ пет на руския банков сектор влизат изключително банки с държавна собственост: „Сбербанк“, ВТБ, „Газпромбанк“, „Росселхозбанк“ и „Национален клирингов център“. Те печелят повече от целия останал сектор и имат достъп до сравнително евтино финансиране, като обемът на капитала им позволява да кредитират най-големите кредитополучатели.