IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Македония върви уверено към ЕС

Според еврокомисаря Йоханес Хан страната е преодоляла вътрешнополитическата криза и постига значим напредък в прилагането на реформите по пътя към ЕС

16:20 | 30.07.18 г.
<p>
	<i>Снимка: Ройтерс</i></p>

Снимка: Ройтерс

Еврокомисарят за съседската политика и преговорите за разширявания Йоханес Хан заяви в интервю пред Euractiv, че Македония е държавата, която е постигнала най-голям напредък в реформите през изминалата година в сравнение с всички страни от Западните Балкани.

Според него Европейската комисия (ЕК) е доволна от стратегията си за Западните Балкани, тъй като е успяла да предизвика нова динамика в региона.

„Македония преодоля дълбоката политическа криза с демократични средства“, смята еврокомисарят, добавяйки: „Страната постигна значим напредък в прилагането на „Пържинския договор“ и реформаторските приоритети в рамките на новото, проевропейско правителство". 

Според Хан особено забележими са усилията на министър-председателя Зоран Заев за развитието на добри междусъседски отношения. След договора за добросъседство между Македония и България, както и след 27 години безсмислени опити от страна на ООН, спорът между Скопие и Атина за името на Македония най-после беше уреден.

„Това историческо споразумение представлява значителна крачка към реализирането на евроатлантическата перспектива на страната“, каза още Хан.

Хан обръща внимание и на предстоящия референдум в страната по решението за името, като го определя като важна стъпка по пътя към членството в Европейския съюз (ЕС) и НАТО.

По въпроса за Албания еврокомисарят вижда в държавата една „приятна изненада“.

Албания постига много добър напредък в прилагането на различни реформи, най-вече в съдебната система. Правителството демонстрира единност в борбата с корупцията и организираната престъпност, като в момента тече процедура по налагане на присъди на основните ръководни лица.

„Албания, подобно на Македония, работи по споразуменията за решаване на отворените граници и като цяло търси ясни добросъседски отношения“, смята Хан. „Поради съществения прогрес, постигнат и от двете страни (Албания и Македония), ЕК предложи да бъдат започнати преговори за присъединяването им към ЕС".

По негово мнение Сърбия и Черна гора продължават да прилагат ефективно реформи, макар и с различни темпове на напредък, предава Euractiv.

От друга страна Косово е изпълнила оставащите условия за либерализация на визовия режим, което е накарало ЕК да направи някои позитивни препоръки към страната.

„Включването на Западните Балкани към ЕС е по-релевантно от всякога“, смята Хан. „Този регион е заобиколен от държави членки на ЕС и чисто географски, културно и исторически принадлежи към Европа. В наш интерес е да се гарантира стабилност и просперитет на всички райони, които са свързани с ЕС“.

Относно Турция и политиката на преизбрания турски президент Реджеп Ердоган Хан определи посоката на развитие на страната като „отдалечаваща се от стандартите на ЕС“. Процесът за присъединяване на Турция е замразен за момента.

Според него страната все пак остава важен съсед от геостратегическа гледна точка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още