Европейският съюз започва изготвянето на оценка за готовността на Македония и Албания да започнат до юни догодина преговори за присъединяване към общността.
Миналия месец европейските правителства отложиха на-малко с година решението да позволят започване на предприсъединителни преговори със Скопие и Тирана, след като Франция и Холандия поискаха да бъдат направени повече реформи в двете страни за борба с организираната престъпност и корупцията.
В изказване от македонската столица еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви, че е радостен „да обяви днес официалното начало на процеса по скрининг“ със Скопие.
По думите на Хан скринингът ще позволи на Македония и Албания да се запознаят с европейските правни норми, а Брюксел ще може да направи оценка на тяхната готовност да се приравнят с тях, особено по отношение на върховенството на закона.
„Това показва нашата силна ангажираност да ви придружаваме в усилията ви за постигането на реформи и да превърнем перспективите за европейска интеграция в реалност“, заяви Хан.
Часове по-късно от еврокомисарят постави началото на процеса по скрининг и в Тирана, откъдето призова за започване на работата колкото се може по-скоро, без да се губи „нито ден“, за да започне и даването на резултати, с което да бъдат разсеяни всички съмнения за готовността на страните за членство в съюза.
Хан също така поздрави Македония за поканата, която получи за членство в НАТО, след като бе решен конфликта за името й със съседна Гърция, като според него това е „важен принос за мира и стабилността в Европа“.
Атина и Скопие се договориха бившата югославска република да бъде наричана „Северна Македония“, но преди промяната да стане окончателна тя трябва да бъде гласувана на референдум в Македония. Очаква се той да се проведе в края на септември или в началото на октомври, като очакванията са възможността за членство в ЕС и НАТО да е стимул за приемане на новото име.
Именно решаването на спора с Гърция бе ключово условие за напредък по евроатлантическия път на Македония.
„Вратата към ЕС е отворена, но вие (гражданите на Македония – бел. ред.) – и само вие, решавате дали да се възползвате от тази възможност“, заяви Хан.